Gospodarka

Fundusze Europejskie: są zmiany w struktury wydatkowania środków, w tym na ASF

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 17:41
W najważniejszym programie dofinansowującym rozwój wsi i rolnictwa następują zmiany w strukturze wydatków. 
Audio
  • O zmianach dotyczących struktury wydatków środków unijnych, mówi w Agro faktach radiowej Jedynki Ryszard Zarudzki - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W najważniejszym programie dofinansowującym rozwój wsi i rolnictwa następują zmiany w strukturze wydatków. W dużej mierze mają na celu wsparcie rolników poszkodowanych w następstwie Afrykańskiego Pomoru Świń.
W najważniejszym programie dofinansowującym rozwój wsi i rolnictwa następują zmiany w strukturze wydatków. W dużej mierze mają na celu wsparcie rolników poszkodowanych w następstwie Afrykańskiego Pomoru Świń. Foto: Mckyartstudio/Shutterstock.com

W dużej mierze mają na celu wsparcie rolników poszkodowanych w następstwie Afrykańskiego Pomoru Świń.

− Podstawowa pula środków przewidziana w programie nie zmienia się, korekty dotyczą rozdysponowania pieniędzy, wyjaśnia Ryszard Zarudzki - podsekretarz stanu w Ministerstwie  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dodatkowy nabór na obszarach objętych ASF

Jak wyjaśnia, obecnie ogłoszone są nabory na dwa podstawowe działania – restrukturyzację gospodarstw i premia na działalność pozarolniczą, a w czerwcu będą uruchomione dodatkowe nabory na obszarach objętych ASF, służące odchodzeniu od hodowli świń.

− Stąd musieliśmy zmienić strukturę wydatkowania środków europejskich. Uzyskaliśmy na to akceptację Komisji Europejskiej, godzącej się na wzmocnienie rolników na tych obszarach, mówi wiceminister.

Zmiany dotyczą też środków na marketing i przetwórstwo produktów rolnych

Jak dodaje, zmiany dotyczą też programów obejmujących marketing i przetwórstwo produktów rolnych. W tych przypadkach jest zgoda na większe kwoty dla beneficjentów.

Komisja Europejska docenia starania Polski w walce z ASF

Komisja  Europejska ze zrozumieniem podeszła do oczekiwań stron polskiej dotyczących zmian w strukturze wydatków.

Rolnicy zainteresowani programami wsparcia powinni szukać informacji na ten temat u doradców rolniczych, na stronach ministerstwa rolnictwa, a także agencji zajmujących się  rolnictwem i gospodarką  żywnościową.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą zmiany w dopłatach bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 21:45
Ministerstwo rolnictwa zapowiada zmiany w dopłatach bezpośrednich za 2016 r. Dotyczą one płatności m.in. do roślin wysokobiałkowych oraz dopłat do bydła, kóz i owiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany w płatnościach dla rolników za 2017 r.?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:56
Wkrótce Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmować wnioski o płatności. Ubiega się o nie ponad 1 milion 300 tysięcy rolników.
rozwiń zwiń