X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Trwa szacowanie rolniczych strat po ulewach, wichurach i gradobiciach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 21:13
W prawie połowie gmin w Polsce trwa liczenie strat w sadach i uprawach.
Audio
  • Na jaka pomoc mogą liczyć producenci rolni dotknięci wichurami, ulewami czy gradobiciem, wyjaśnia w Agro Faktach radiowej Jedynki wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Największe straty z powodu wiosennych anomaliów wystąpiły w województwach mazowieckim, lubelskim i częściowo w łódzkim. Największe straty ponieśli sadownicy .
Największe straty z powodu wiosennych anomaliów wystąpiły w województwach mazowieckim, lubelskim i częściowo w łódzkim. Największe straty ponieśli sadownicy .Foto: Pixabay

 − Końca na razie nie widać – mówi wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski.

Straty szacuje ponad 1000 komisji

I wylicza, że obecnie pracuje ponad tysiąc komisji szacujących straty, ponad 300 komisji gminnych zakończyło już pracę.

− Straty wyszacowane są obecnie na ponad pół miliarda złotych – wymienia gość Agro Faktów.

Jak dodaje, niestety jest bardzo wiele przypadków, że komisje, które zakończyły szacunki muszą wracać,  dotyczy to województwa opolskiego i śląskiego, i szacować kolejne nowe straty po nowych nawałnicach, gradobiciach i wichurach.

− Oczekujemy od nich wyliczeń, tak by jak najszybciej wesprzeć pokrzywdzonych producentów rolnych, mówi wiceminister.

Największe straty wśród sadowników

Największe straty z powodu wiosennych anomaliów wystąpiły w województwach mazowieckim, lubelskim i częściowo w łódzkim. Największe straty ponieśli sadownicy – mówi Romanowski.

− Bardzo dużo strat – ponad 60 tys. metrów kwadratowych -  dotyczy tuneli foliowych, np. w okręgu grójecko-tarczyńskim, gdzie straty i zniszczenia sięgają 60-70 procent upraw, mówi gość radiowej Jedynki.

Wiceminister dodaje, że z kolei ostatnie nawałnice zaszkodziły przede wszystkim uprawom roślinnym – produkcji zbóż – pszenicy, rzepaku, jęczmienia.

ARiMR przygotowuje konkretną pomoc dla poszkodowanych producentów zbóż

− Jeśli w danej uprawie (nie w gospodarstwie jak kiedyś), straty będą sięgały powyżej 70 procent, to ARiMR skieruje do nich konkretną pomoc, mówi wiceminister.

Wnioski można składać po zakończeniu prac komisji

− Wnioski o przyznanie pomocy rolnicy będą mogli składać, kiedy komisje szacujące straty zakończą prace – podkreśla Romanowski.

− Pomoc będzie przyznawana w całym kraju, zapewnia gość Polskiego Radia.

I jednocześnie zachęca rolników do ubezpieczania swoich upraw.

Przypomnijmy, że rolnicy mogą korzystać z 65-procentowej dotacji do ubezpieczenia upraw. W budżecie państwa jest miliard zł właśnie na ten cel.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sadownicy pokonani przez przymrozki. Straty do 90 procent

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 18:06
- Przymrozki jakie wystąpiły w Polsce w połowie kwietnia spowodowały ogromne straty w naszych sadach, potwierdza Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straty po przymrozkach w uprawach rolnych oszacowano na 46 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:38
Straty w uprawach rolnych, spowodowane przez przymrozki i opady śniegu, wynoszą 46 milionów złotych. To jeszcze nie ostateczne szacunki, bo do resortu rolnictwa stale wpływają nowe raporty z komisji terenowych, badających skalę zniszczeń na polach czy w sadach.
rozwiń zwiń