Gospodarka

Eksport produktów mleczarskich bije rekordy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 16:41
- Eksport polskich przetworów mleczarskich rośnie w niespotykanym tempie – mówił w Agro Faktach radiowej Jedynki Paweł Wyrzykowski z banku BGŻ BNP Parisbas.
Audio
  • O rosnącym w bardzo0 szybkim tempie eksporcie produktów mleczarskich mówi w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Paweł Wyrzykowski z banku BGŻ BNP Parisbas. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wartość eksportu produktów mleczarskich w I półroczu 2017 r. wyniosła 984 mln euro i była o 42 proc. wyższa od I półrocza 2016 r.
Wartość eksportu produktów mleczarskich w I półroczu 2017 r. wyniosła 984 mln euro i była o 42 proc. wyższa od I półrocza 2016 r.Foto: Pixabay

Jak wyjaśniał, wartość eksportu produktów mleczarskich w I półroczu 2017 r. wyniosła 984 mln euro i była o 42 proc. wyższa od I półrocza 2016 r.

− Co najważniejsza, była ona o 2 mln euro wyższa od rekordowego eksportu z pierwszego półrocza 2014 r, kiedy to nie obowiązywało jeszcze rosyjskie embargo, dodaje gość radiowej Jedynki.

Wartość polskiego eksport wzrosła wraz z cenami na świecie
− Polski eksport wzrósł  z kilku powodów, jednym z nich jest wzrost cen produktów mleczarskich na światowych rynkach, dodaje Paweł Wyrzykowski.

− Wartość eksportu wzrosła we wszystkich grupach produktów mleczarskich, ale w części dzięki wzrostowi cen na rynkach światowych, mówi gość Agro Faktów.

Polskie produkty mleczarskie trafiają głównie do krajów unijnych

Jak wyjaśnia nasze produkty mleczarskie
trafiają głównie do krajów unijnych – do Niemiec, Holandii i do Czech.

− Eksportujemy również nasze produkty mleczarskie do krajów trzecich – takich jak Algieria i Arabia Saudyjska, a w pierwszej połowie 2017 r. wśród odbiorców serów pojawiła się Panama, czy Nowa Zelandia, a  odtłuszczone mleko w proszku kupili w Polsce odbiorcy z Meksyku, dopowiada ekspert.

W najbliższych tygodniach ceny produktów mleczarskich raczej już nie będą skokowo rosnąć, ale zdaniem ekspertów, dobra koniunktura powinna się utrzymać jeszcze kilka miesięcy.

Elżbieta Mamos, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo eksport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska potentatem w produkcji zagęszczonych soków owocowych. Jakie perspektywy przed branżą?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 09:30
Polska jest europejską potęgą w produkcji sadowniczej, naszym najważniejszym produktem od lat są jabłka. W roku ubiegłym polskie zbiory jabłek wyniosły blisko 4 mln ton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie eksport wieprzowiny z Polski. Ale rynek azjatycki nadal jest dla nas zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 18:04
W pierwszym kwartale tego roku z Polski wyeksportowano 125 tys. ton wieprzowiny, o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SuperDrob nie rezygnuje z Chin

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 17:05
Przyznanie Polsce przez Światową Organizację do spraw Zdrowia  Zwierząt statusu kraju wolnego od ptasiej grypy nie otworzyło jeszcze polskim firmom  drobiarskim dostępu na rynek chiński.
rozwiń zwiń