Gospodarka

ASF: większa pomoc dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 07:25
Rolnicy stratni w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach afrykańskiego pomoru świń będą mogli liczyć na większą pomoc.
Rolnicy dostaną rekompensaty w związku z wystąpieniem ASF
Rolnicy dostaną rekompensaty w związku z wystąpieniem ASFFoto: Slavko Sereda/Shutterstock.com

Tak zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, którą na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu zajmie się Senat. Celem tej regulacji jest walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Projekt zwiększa limit kwot na wypłatę odszkodowań za ubój świń oraz rekompensat za rezygnację z chowu trzody chlewnej do końca 2018 roku.

Pomoc Unii Europejskiej

Pomoc dla polskich rolników, którzy nie mogą spełnić zaostrzonych wymogów bioasekuracji ze względu na zagrożenie afrykańskim pomorem świń i w związku z tym musieli zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, zapowiedziała już Unia Europejska.

W myśl projektu Komisji Europejskiej, pomocą zostaną objęci rolnicy, którzy pomiędzy 1 lipca 2016 roku a 30 czerwca 2017 roku posiadali średnio nie więcej niż 50 świń, a w dniu kontroli, podczas której wydano decyzję o zaprzestaniu chowu trzody, mieli co najmniej jedną świnię. Drugim warunkiem uzyskania unijnej pomocy jest pozbycie się świń z gospodarstwa w ciągu do 120 dni od wydania decyzji o nakazie zaprzestania ich produkcji.

Rekompensata będzie przysługiwać tylko tym rolnikom, którzy nie otrzymali za te straty lub za te same świnie pomocy państwa, środków z ubezpieczenia lub pomocy ze środków weterynaryjnych.


. 

Ile wyniosą rekompensaty?

Jak czytamy w oświadczeniu resortu rolnictwa, zaproponowane przez Komisję stawki pomocy to 33 euro, czyli około 141 złotych za sztukę prosięcia do 20 kg oraz 52 euro, czyli około 222 złotych za sztukę w przypadku innych świń.

Łączny budżet rekompensat dla naszych hodowców świń to 9,3 mln euro. Polska jest jednak upoważniona do przyznania na tych samych warunkach pomocy w wysokości do 100 procent pomocy unijnej. Unijne rekompensaty zostaną przyznane za maksymalnie 10 000 prosiąt oraz 171 654 tuczniki.

W swoim komunikacie resort poinformował, że publikacja rozporządzenia Komisji Europejskiej jest przewidywana do połowy września oraz że obecnie trwają prace nad krajowymi przepisami, które wdrożą unijne rozporządzenie.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jurgiel: redukcja dzików, bioasekuracja i budowa ogrodzenia w walce z ASF

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:23
Możliwość odstrzałów sanitarnych dzików na terenie parków narodowych, budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą i bioasekuracja to sposoby, które mają pomóc zwalczać ASF w Polsce - mówił w niedzielę w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF: kolejne dwa ogniska choroby u świń w Podlaskiem i Lubelskiem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 18:08
Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - wynika z piątkowego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Dwa najnowsze ogniska stwierdzono w gospodarstwach w województwach podlaskim i lubelskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF niebezpieczny dla zdrowia ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 13:00
Pojawiły się informacje o tym, że afrykański pomór świń mógł przenosić się ze zwierząt na ludzi. Czy to prawda, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia dr Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
rozwiń zwiń