Gospodarka

Od dziś produkcja cukru bez limitów w UE

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:20
Od dziś przestaje obowiązywać w Unii Europejskiej limitowany system produkcji cukru.
Audio
  • Od dziś przestaje obowiązywać w Unii Europejskiej limitowany system produkcji cukru. Zgodnie z nim, od prawie 50 lat kraje członkowskie miały wyznaczone kwoty, których nie mogły przekraczać, w przeciwnym razie groziły kary finansowe./Beata Płomecka, Bruksela, Polskie Radio/IAR
Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, producentem cukru w Unii. Zniesienie limitów może być dla niej szansą, ale i zagrożeniem.
Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, producentem cukru w Unii. Zniesienie limitów może być dla niej szansą, ale i zagrożeniem.Foto: Pixabay

Zgodnie z nim, od prawie 50 lat kraje członkowskie miały wyznaczone kwoty, których nie mogły przekraczać, w przeciwnym razie groziły kary finansowe.

Czy zniesienie limitów pomoże polskim producentom cukru?

Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, producentem cukru w Unii. Zniesienie limitów może być dla niej szansą, ale i zagrożeniem.

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan napisał, że zniesienie systemu kwot cukrowych to przełomowy moment i że producenci będą mogli zwiększyć sprzedaż na światowych rynkach.

Komisja przyznaje też, że po doświadczeniach z likwidacją systemu limitowanej produkcji mleka jest przygotowana, by reagować na wypadek kryzysu. W 2015 roku doszło bowiem do załamania się sytuacji na rynku mleka.

Wielu rolników zaczęło zwiększać produkcję przed nadchodzącym zniesieniem kwot mlecznych, ceny zaczęły spadać i dla niektórych produkcja stała się nieopłacalna. Komisja dopiero po wielu apelach państw członkowskich zdecydowała się wtedy na działania interwencyjne.

Teraz zapewnia, że sektor cukrowy będzie mógł od razu liczyć na pomoc na wypadek zakłóceń. Poinformowała też, że zwiększyła przejrzystość na rynku - powstało Centrum Monitorowania Rynku Cukru, które oferuje prognozy i analizy dotyczące sytuacji rynkowej, by rolnicy i przetwórcy mogli modyfikować strategię produkcyjną.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak