Gospodarka

Barszcz Sosnowskiego, czyli „Zemsta Stalina” ciągle groźny

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:13
Nie wszystkie rośliny zbierane na łąkach i polach podczas jesiennych spacerów nadają się do realizowania artystycznych pasji,  w postaci układania bukietów.
Audio
  • Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest nadal groźny, wyjaśnia w Agro Faktach radiowej Jedynki profesor Ewa Osińska z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

A już na pewno nie Barszcz  Sosnowskiego, sprowadzony do nas po wojnie, o czym  przypomina profesor Ewa Osińska z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW.

Barszcz Sosnowskiego nazywany „Zemstą Stalina”

I wyjaśnia, że roślina pochodzi z Kaukazu, znalazł się W Polsce w latach 50-tych jako roślina paszowa.

O tym ,że Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny  decyduje  fakt ,że  roślina zawiera  groźne dla człowieka   substancje - furanokumaryny.

─ A nazywana jest „Zemstą Stalina”, gdyż okazało się, że zawiera olejek eteryczny wywołujący bardzo poważne objawy alergiczne, dopowiada gość Agro Faktów.

Roślina charakteryzuje się właściwościami , które sprzyjają jej rozprzestrzenianiu.

Dotychczasowe próby zwalczania groźne rośliny okazały się nieskuteczne.

Przypomnijmy, że latem Zieloni i partia Razem złożyli  petycję do marszałka województwa dolnośląskiego, w której piszą o konieczności stworzenia programu zwalczania Barszczu Sosnowskiego, zagrażającego  zdrowiu  i życiu ludzi.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak