X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Koniec soi GMO w paszach dla zwierząt. Co ją zastąpi?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 09:00
Soję modyfikowaną genetycznie będzie można stosować w paszach dla zwierząt do 2024 roku - tak przewiduje projekt ustawy o kolejnym moratorium pozwalającym na stosowanie soi GMO w Polsce. Taką soję w przyszłości miałby zastąpić uprawiane w Polsce rośliny strączkowe - czy te plany są realne?
Audio
  • Na temat konsekwencji zakazu stosowania soi GMO w żywieniu drobiu - mówi Mariusz Szymyślik z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w rozmowie z Elżbietą Mamos/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Na import modyfikowanej soi wydajemy rocznie 4 mld zł.
Na import modyfikowanej soi wydajemy rocznie 4 mld zł.Foto: Pixabay

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził zakaz stosowania w paszach soi GMO.

Mariusz Szymyślik z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz obawia się, że mimo zapowiedzi o stosowaniu soi do 2024 w paszach dla zwierząt przez przypadek może się coś zdarzyć. - Boję się, że politycy przed nadchodzącymi wyborami, być może będą chcieli poszukać głosów osób, które są zaangażowane w ruchy ochrony środowiska i to moratorium po raz kolejny nie zostanie uchwalone - mówi w radiowej Jedynce Mariusz Szymyślik w rozmowie z Elżbietą Mamos. 

Najpoważniejszym czynnikiem dyskwalifikującym masowe stosowanie strączkowych w paszach są przede wszystkim koszty, które odbiją się na cenach samego drobiu.

 Strączkowe zawojują polski rynek? 

- Do tej pory było tak, że pojawiały się kolejne daty, po których polskie rośliny strączkowe miały już zastąpić soję modyfikowaną genetycznie. Za każdym razem okazywało się, że niestety po raz kolejny trzeba było przedłużać ten okres, bo okazywało się, że się nie da szybciej - mówi ekspert. 

Obecnie stan polskiej wiedzy naukowej pozwala na stwierdzenie, że rośliny strączkowe nie są tak skuteczne w żywieniu drobiu jak soja. Niestety nie ma da się też ominąć wysokich kosztów. 

- Były by one na tyle wyższe, że polski drób mógłby być niekonkurencyjny na rynkach międzynarodowych - mówi Mariusz Szymyślik. 

O ile drób byłby droższy? 

Nawet o 30 proc. - wylicza ekspert. A to jego zdaniem spowodowałoby, że polscy producenci drobiu nie nie mielibyśmy czego szukać na większości rynków. 

Elzbieta Mamos, kw 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo GMO Elżbieta Mamos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasze: co z zakazem soi GMO?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 13:34
Produkcja pasz przemysłowych w Polsce przekracza 8 mln ton i jest raczej stabilna. Problemem tej branży jest jednak od lat nie rozwiązana kwestia zgody na wykorzystywanie w paszach soi genetycznie modyfikowanej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz stosowania pasz GMO odbije się na cenach mięsa i jaj?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:14
Zgodnie z decyzją polskiego parlamentu stosowanie pasz zawierających soję GMO w żywieniu wszystkich zwierząt gospodarskich będzie możliwe do 1 stycznia 2019 r.  Jak to się odbije na cenach przede wszystkim mięsa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz chętniej kupują droższą, ale dobrej jakości żywność

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 11:17
Cena nie gra roli. Ważne żeby produkt był zdrowy i smaczny - taką postawę coraz cześciej deklarują konsumenci i dlatego producenci chętnie wdrażają w procesach produkcji systemy jakości.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postęp techniczny na polu. Większa wydajność i precyzja

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 13:42
Co roku znaczna grupa polskich rolników decyduje się na zakup maszyn i urządzeń do pracy w gospodarstwie. Co zyskują dzięki tym inwestycjom.
rozwiń zwiń