X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA): żywność na rynku jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 18:00
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport dotyczący pozostałości pestycydów w żywności dostępnej w Europie. Wyniki badań obejmują ponad 84 000 próbek żywności z 28 państw Unii Europejskiej. O raporcie z Aleksandą Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin w radiowej Jedynce rozmawiał Tomasz Matusiak.  
Audio
  • Na temat raportu EFSA z Aleksandrą Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin w radiowej Jedynce rozmawiał Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Spośród zbadanej żywności 96 proc. próbek spełniło bardzo rygorystyczne normy określone w przepisach. Przygotowany raport zawiera również wyniki badań produktów dostępnych na polskim rynku.

W ramach kontroli przebadano 2 tys. 301 próbek – w 47,9 proc. próbek nie wykryto żadnych pozostałości, a 48,6 proc. zawierało mieszczące się w normach śladowe ilości pozostałości środków ochrony roślin. 

Europejski urząd zwykle z opóźnieniem publikuje swoje dane. Raport, który został obecnie przedstawiony dotyczy roku 2016 i wskazuje na pozostałości środków ochrony roślin w żywności dostępnej na rynku. 

- Spośród 84 tys. próbek żywności przekroczeń norm była znikoma liczba - około 3 proc. A 50 proc. badanej żywności w ogóle nie posiadało pozostałości pestycydów a w kolejnych 50 proc. były one w normie - wyjaśniła Aleksandra Mrowiec. 

A co te wyniki oznaczają dla konsumentów? 

- Oznaczają, że żywność w Unii Europejskiej jest bezpieczna. Wyniki próbek pobranych w Polsce były podobne, czyli w połowie nie było przekroczonych norm, kolejna polowa była w normie a w 2 proc. była znikoma - dodała ekspertka. 

Poziomy bezpieczeństwa ustalają toksykolodzy. Zdaniem Aleksandry Mrowiec jako konsumenci możemy czuć się bezpiecznie. Żywność, którą spożywany jest kontrolowana. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci SGGW wymyślili warzywne żelki. Są zdrowe i smaczne

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 16:45
Mogą być dla dzieci, które z warzywami są nieco na bakier i dla osób starszych, które zapominają o odpowiedniej ilości błonnika, o wegetarianach nie wspominając - warzywne żelki, które wymyśliły studentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ze swoim opiekunem w kole naukowym. Z pomysłodawcami warzywnych żelków rozmawiała Aleksandra Tycner. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jajka z chowu klatkowego tracą popularność

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 12:45
W wielu krajach rezygnuje się w handlu ze sprzedaży jaj z tzw. chowu klatkowego. W Polsce co jakiś czas różne spożywcze firmy ogłaszają, że nie będą z nich korzystały. Na przykład ostatnio producenci majonezu, wcześniej producenci lodów. To moda, czy faktyczny odwrót od tych jaj? 
rozwiń zwiń