X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Smart grid: jak nowoczesne technologie poprawiają jakość życia na wsi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 13:45
Smart grid, czyli inteligentne sieci energetyczne, pomogłyby radzić sobie z uciążliwościami związanymi z wyłączeniami prądu, które na wsi zdarzają się znacznie częściej niż w miastach.
Audio
  • Jacek Koźbiał z firmy Mikronika o smart grid (Polskie Radio)

Z powodu wichur, burz itp., wyłączenia prądu mogą trwać na wsi nawet kilka godzin.

- Odpowiedzią na te problemy mogłyby być inteligentne sieci energetyczne, zwane z angielska smart grid – mówi Jacek Koźbiał z firmy Mikronika. - Spowodowałyby one chociażby krótsze czasy wyłączeń. Ta inteligencja sieci służy m.in. temu, żeby skrócić czas do ponownego włączenia prądu. Obecnie spółki dystrybucyjne zwracają uwagę na te współczynniki, które określają czas, w którym odbiorca jest bez zasilania. Ten czas powinien w dobrze rozwiniętych, nowoczesnych sieciach, spaść poniżej 3 minut. Niestety, w Polsce takie wyłączenie może trwać kilka czy kilkanaście godzin, a nawet kilka dni.

Co zrobić, aby wyłączenia prądu były krótsze?

- W przypadku mniejszych napięć, zaletą jest, że dostawca energii elektrycznej może w każdej chwili kontrolować zużycie energii u odbiorcy, może mu wysyłać pewnego rodzaju polecenia, żeby ograniczał swój pobór do pewnych limitów, a to z kolei ma pozytywny wpływ na cały system elektro-energetyczny, który zapewnia spłaszczenie tzw. szczytów poboru - tłumaczy Koźbiał.

Jak sieci inteligentne zapewnią ciągłą dostawę energii elektrycznej?

Gdy jest wichura, która uszkodzi pewną linię energetyczną, to uszkodzenie to powoduje, że zakłócenie rozchodzi się na o wiele większym zakresie i urządzenie zabezpieczające sieć elektro-energetyczną wyłącza również odcinki, które są nieuszkodzone. Na wszelki wypadek. Pojawiają się przepływy zbyt dużego prądu i żeby zabezpieczyć infrastrukturę elektro-energetyczną następują wyłączenia. – Te inteligentne algorytmy prowadzą do tego – tłumaczy ekspert – żeby automatycznie stwierdzić, który odcinek linii został uszkodzony, wyizolować go, czyli odłączyć, natomiast wszystkie pozostałe dobre - ponownie załączyć.

Inteligentne liczniki pomagają obniżyć rachunek za prąd >>>

W wyniku takiego uszkodzenia pozbawionych energii zostanie 10 tysięcy osób, ale do tej faktycznie uszkodzonej linii podłączonych jest tysiąc osób. Dlatego pozostałym odbiorcom można w ciągu 3 minut wrócić to zasilanie.

Sieć elektro-energetyczna to nie jest prosty drut, ale jest on podzielony wyłącznikami, rozłącznikami, które można połączyć, rozłączyć itd.

Jakie są koszty nowoczesnych sieci?

- Koszty są dość duże. Cała rzecz polega na tym, aby to zbilansować, np. czy lepiej wybudować elektrownię, czy lepiej przeznaczyć pieniądze na modyfikację infrastruktury sieciowej i systemy smart - mówi Koźbiał.

Eksperci twierdzą, że w niedalekiej przyszłości funkcje sieci energetycznych zmienią się równie rewolucyjnie, jak telefonii komórkowej. Funkcja dzwonienia w dzisiejszej komórce jest jedną z wielu i wcale nie najważniejszą.

Aleksandra Tycner, ut

Zobacz więcej na temat: energetyka energia elektryczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inteligentne sieci energetyczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 15:38
Nowoczesne urządzenia w jakie wyposażone są inteligentne sieci energetyczne, stwarzają odbiorcom energii szanse na obniżenie rachunków. Osoby, u których zainstalowano inteligentne liczniki energii mogą łatwiej niż posiadacze liczników tradycyjnych zarządzać zużyciem energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można mieć wspólny rachunek za prąd, gaz, telefon

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:45
Jeden rachunek za gaz, prąd i telefon – już niedługo współpraca firm energetycznych i telekomunikacyjnych może być codziennością. Na razie współpracują ze sobą Grupa Tauron I T-Mobile.
rozwiń zwiń