X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

To koniec klasycznych farm wiatrowych? Polacy wymyślili coś znacznie lepszego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 13:53
Polski wynalazek zrewolucjonizuje energetykę wiatrową? Chodzi o turbiny pionowego obrotu. W przeciwieństwie do klasycznych wiatraków z poziomą osią obrotu, nie są one źródłem hałasu oraz nie bywają podatne na zawirowania powietrza.
Audio
  • O pionowych turbinach wiatrowych, które mogą zmienić oblicze energetyki wiatrowej w Polskim Radiu 24 mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pionowe turbiny wiatrowe
Pionowe turbiny wiatroweFoto: ProEnergetyka

Ponad to, nowe rozwiązanie pozwala pracować na niskich masztach oraz w strefach zurbanizowanych. - Siłownie wiatrowe Piskorza to rozwiązanie wykorzystujące oś pionową do obrotu i energię kinetyczną wiatru. Dodatkowo budowa składa się z modułów, które można składać w instalacje dowolnych mocy - mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka.

Ciche i bezpieczne dla środowiska

Ale zalet - jak dodaje - jest znacznie więcej: elektrownie tego typu startują od niskiego wiatru, nie są głośnie, są bezpieczne dla środowiska, można je zbudować w niecały rok oraz mają wysoką efektywność.

Z racji wyższej wydajności, a także tego, że jest to technologia pionierska, cena siłowni wiatrowych Piskorza jest wyższa od tradycyjnych turbin. To jednak nie powinien być problem, bo jak mówi Sylwester Salach - inwestycja zwraca się bardzo szybko, ze względu na większą o nawet 50 procent wydajność, w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami.

Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową

Na razie powstała jedna elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu, w miejscowości Kodeń. - W tym roku jeszcze pójdzie rzeszowskie i stocznie w Trójmieście. Zainteresowanie jest duże nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w Azji - dodaje Salach.

Błażej Prośniewski, abo

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Nemer2015-02-16 18:26 Zgłoś
@Skubiak, niczego nie popsujesz, patent jest już znany od dawna. Jest to tzw. "Turbina Pawlaka". Nic nowego. Pozdrawiam, Nemer
skubiak2014-10-29 11:36 Zgłoś
Nie lubię psuć radości ani sobie, ani innym, ale czy to jest aby na pewno polski wynalazek? A jeżeli tak, to czy przypadkiem ktoś tej metody nie opracował i nie zastosował już wcześniej?
Ludzkov2014-10-26 09:21 Zgłoś
Kolejny krok do ochrony przed elektrowniami atomowymi.
karolius2014-10-23 20:05 Zgłoś
Jeśli pracują wydajniej, a są robione przez Polaków i kapitał zostaje tutaj - to cena pół biedy :D.

Czytaj także

Projekt OZERISE: odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:01
Polscy rolnicy zużywają dzisiaj 6% całego bilansu energii. Coraz nowocześniejsze rolnictwo potrzebuje jej też więcej. Niestety zły stan sieci elektroenergetycznej w naszym kraju i duże oddalenie wiejskich odbiorców od źródeł wytwarzania energii powodują, że rolnicy nie tylko płacą za nią najwyższe ceny, ale również mają największe problemy z uzyskaniem dostawy energii odpowiedniej jakości i mocy. „OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, który ma pomoc w rozwiązaniu tych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki pomysł na OZE: gwarantowane taryfy na energię

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 21:15
Niemcy rozwijają odnawialne źródła energii już od 24 lat a do 2050 roku zakładają, że jej udział wzrośnie z obecnych 24 do 80 procent. Jak twierdza eksperci maja na to szanse, gdyż stworzyli unikatowy system wsparcia dla tego sektora energetycznego.
rozwiń zwiń