Gospodarka

To koniec klasycznych farm wiatrowych? Polacy wymyślili coś znacznie lepszego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 13:53
Polski wynalazek zrewolucjonizuje energetykę wiatrową? Chodzi o turbiny pionowego obrotu. W przeciwieństwie do klasycznych wiatraków z poziomą osią obrotu, nie są one źródłem hałasu oraz nie bywają podatne na zawirowania powietrza.
Audio
  • O pionowych turbinach wiatrowych, które mogą zmienić oblicze energetyki wiatrowej w Polskim Radiu 24 mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pionowe turbiny wiatrowe
Pionowe turbiny wiatroweFoto: ProEnergetyka

Ponad to, nowe rozwiązanie pozwala pracować na niskich masztach oraz w strefach zurbanizowanych. - Siłownie wiatrowe Piskorza to rozwiązanie wykorzystujące oś pionową do obrotu i energię kinetyczną wiatru. Dodatkowo budowa składa się z modułów, które można składać w instalacje dowolnych mocy - mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka.

Ciche i bezpieczne dla środowiska

Ale zalet - jak dodaje - jest znacznie więcej: elektrownie tego typu startują od niskiego wiatru, nie są głośnie, są bezpieczne dla środowiska, można je zbudować w niecały rok oraz mają wysoką efektywność.

Z racji wyższej wydajności, a także tego, że jest to technologia pionierska, cena siłowni wiatrowych Piskorza jest wyższa od tradycyjnych turbin. To jednak nie powinien być problem, bo jak mówi Sylwester Salach - inwestycja zwraca się bardzo szybko, ze względu na większą o nawet 50 procent wydajność, w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami.

Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową

Na razie powstała jedna elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu, w miejscowości Kodeń. - W tym roku jeszcze pójdzie rzeszowskie i stocznie w Trójmieście. Zainteresowanie jest duże nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w Azji - dodaje Salach.

Błażej Prośniewski, abo

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Nemer2015-02-16 18:26 Zgłoś
@Skubiak, niczego nie popsujesz, patent jest już znany od dawna. Jest to tzw. "Turbina Pawlaka". Nic nowego. Pozdrawiam, Nemer
skubiak2014-10-29 11:36 Zgłoś
Nie lubię psuć radości ani sobie, ani innym, ale czy to jest aby na pewno polski wynalazek? A jeżeli tak, to czy przypadkiem ktoś tej metody nie opracował i nie zastosował już wcześniej?
Ludzkov2014-10-26 09:21 Zgłoś
Kolejny krok do ochrony przed elektrowniami atomowymi.
karolius2014-10-23 20:05 Zgłoś
Jeśli pracują wydajniej, a są robione przez Polaków i kapitał zostaje tutaj - to cena pół biedy :D.

Czytaj także

Projekt OZERISE: odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:01
Polscy rolnicy zużywają dzisiaj 6% całego bilansu energii. Coraz nowocześniejsze rolnictwo potrzebuje jej też więcej. Niestety zły stan sieci elektroenergetycznej w naszym kraju i duże oddalenie wiejskich odbiorców od źródeł wytwarzania energii powodują, że rolnicy nie tylko płacą za nią najwyższe ceny, ale również mają największe problemy z uzyskaniem dostawy energii odpowiedniej jakości i mocy. „OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, który ma pomoc w rozwiązaniu tych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki pomysł na OZE: gwarantowane taryfy na energię

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 21:15
Niemcy rozwijają odnawialne źródła energii już od 24 lat a do 2050 roku zakładają, że jej udział wzrośnie z obecnych 24 do 80 procent. Jak twierdza eksperci maja na to szanse, gdyż stworzyli unikatowy system wsparcia dla tego sektora energetycznego.
rozwiń zwiń