X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Projekt OZERISE: koszty i możliwości finansowania inwestycji OZE w gospodarstwach rolnych

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:30
"OZERISE - odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych" to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, a finansowany z Programu LIFE+. Ma on pomóc mieszkańcom wsi w doborze odnawialnych źródeł energii, które chcieliby zainstalować w swoich gospodarstwach rolnych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ koszty takich instalacji nie są małe.
Audio
  • O kosztach i możliwościach finansowania inwestycji OZE w gospodarstwach rolnych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Aneta Więcka z Instytutu Energetyki Odnawialnej /Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energiiFoto: Glow Images/East News

Nowoczesne rolnictwo potrzebuje większych ilości coraz droższej energii. Wydaje się więc, że decyzja o wykorzystaniu w gospodarstwie odnawialnych źródeł energii jest racjonalna. Podejmując ją jednak, trzeba liczyć się z koniecznością zainwestowania określonych środków. Koszt zakupu instalacji OZE wynosi obecnie od około 10 do około 50 tysięcy złotych. Nie jest to mało – podkreśla Aneta Więcka z Instytutu Energetyki Odnawialnej – ale są to jedynie koszty początkowe, inwestycyjne. Koszty eksploatacyjne są już znikome. Słońce świeci za darmo, więc nie musimy ponosić kosztów paliwa.

Program Prosument

Decydując się na zainstalowanie w gospodarstwie odnawialnych źródeł energii, warto skorzystać z oferowanych przez państwo możliwości dofinansowania takich inwestycji. Obecnie, w ramach programu Prosument możliwe jest otrzymanie dotacji w wysokości od 20 do 40 proc. wartości inwestycji, połączonej z pożyczką, której oprocentowanie wynosi 1 proc. W przypadku programu Prosument – wyjaśnia Aneta Więcka – jest możliwość otrzymania dotacji na zakup wszystkich instalacji odnawialnych źródeł energii. Jeśli jednak chcielibyśmy zakupić kolektor słoneczny, pompę ciepła, lub kocioł na biomasę, czyli źródło, z którego będziemy otrzymywać ciepło, musimy tę inwestycje połączyć z mikroinstalacją elektryczną. Na przykład zakupując pompę ciepła, musimy również kupić instalację fotowoltaiczną. W przypadku, gdy chcemy zakupić wyłącznie instalację fotowoltaiczną – nie ma takiego obwarowania.

Istnieje kilka możliwości występowania o środki z programu Prosument. Zdaniem przedstawicieli Instytutu Energetyki Odnawialnej najlepszą i najprostszą jest dokonanie tego we współpracy z samorządem gminnym, który powinien przygotować grupowy projekt inwestycji w odnawialne źródła energii dla mieszkańców.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Kolejnym źródłem finansowania inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych będzie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, a konkretnie działanie dotyczące poprawy warunków życia ludności wiejskiej. Działanie to jest obecnie na etapie konsultacji w Komisji Europejskiej – wyjaśnia Aneta Więcka. – Pokładamy w nim duże nadzieje, ponieważ będzie w tym wypadku możliwość otrzymania dofinansowania nawet rzędu 90 proc. kosztów inwestycji. Korzystając z tego wsparcia, będzie można inwestować w dowolne odnawialne źródła energii, jednak aplikować o środki będą mogły w tym wypadku tylko gminy, które stworzą grupowe projekty inwestycyjne na łączną kwotę nieprzekraczającą 2 milionów złotych. W przypadku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dotacja polegać będzie na refundacji kosztów inwestycji, które zostaną zrealizowane do końca czerwca 2015 roku.

Wszystkich rolników zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej projektowi OZERISE. Już wkrótce też, bo w drugiej połowie listopada, Instytut Energetyki Odnawialnej uruchomi portal internetowy, który pomoże inwestorom dobrać instalację OZE do możliwości i potrzeb własnego gospodarstwa.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt OZERISE: odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:01
Polscy rolnicy zużywają dzisiaj 6% całego bilansu energii. Coraz nowocześniejsze rolnictwo potrzebuje jej też więcej. Niestety zły stan sieci elektroenergetycznej w naszym kraju i duże oddalenie wiejskich odbiorców od źródeł wytwarzania energii powodują, że rolnicy nie tylko płacą za nią najwyższe ceny, ale również mają największe problemy z uzyskaniem dostawy energii odpowiedniej jakości i mocy. „OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, który ma pomoc w rozwiązaniu tych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt OZERISE: jak wybrać optymalny miks energetyczny?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 10:16
Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów dla rozwoju OZE w Polsce. Nie tylko potrzebuje coraz większych ilości energii, ale również jest sektorem uprzywilejowanym pod względem jej pozyskania ze źródeł odnawialnych.
rozwiń zwiń