X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Branża energetyczna czeka na ustawę o OZE

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 16:37
W Polsce nie powstają nowe farmy wiatrowe, bo inwestorzy nie wiedzą, jakie będą nowe przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że wypełnienie celów polityki klimatycznej będzie trudne.
Audio
  • Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Arkadiusz Sekściński: niepewność co do przyszłych przepisów powoduje, że inwestorzy nie budują nowych wiatraków (IAR)
  • Arkadiusz Sekściński: branża nie wie, na jakich warunkach będzie działać (IAR)
  • Prawnik Dominik Sołtysiak przewiduje, ze ustawę o odnawialnych źródłach energii uda się uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu (IAR)
Branża energetyczna czeka na ustawę o OZE
Foto: SXC

Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Arkadiusz Sekściński wyjaśnia, że niepewność co do przyszłych przepisów powoduje, że inwestorzy nie budują nowych wiatraków. Firmom trudno przewidzieć czy w tak zwany systemie aukcyjnym, w którym proponuje się jak najniższą cenę, produkcja energii będzie opłacalna.
Przedstawiciel stowarzyszenia dodaje, że branża nie wie, jak często będą organizowane aukcje, jaki będzie ich budżet. Inwestorzy nie znają też maksymalnej ceny referencyjnej aukcji.

Ustawa jeszcze w tej kadencji Sejmu?

Oficjalnie rząd deklaruje, że ustawa o OZE ma wejść w życie z początkiem 2016 r. po rocznym vacatio legis. Jednak według partnera w kancelarii BSJP Dominika Sołtysiaka, realistyczny termin uchwalenia ustawy to połowa 2015 r., zatem wejście w życie systemu aukcyjnego nastąpi dopiero w połowie 2016 r.
Sołtysiak zauważył, że dodatkowy czynnik ryzyka to decyzja rządu, by nie notyfikować ustawy - jako pomocy publicznej - w KE. Rząd uznał, że materia w projekcie zawiera się w tzw. wyłączeniu blokowym, ale nie jest wykluczone, że Komisja jednak nakaże notyfikację - mówił Sołtysiak. Wtedy nowy system wejdzie w życie realnie w II połowie 2017 r. - dodał. Wskazał też na inny rodzaj ryzyka - ryzyko polityczne. Wcale nie jest powiedziane, że ustawa zostanie przyjęta do końca kadencji Sejmu. Jeśli prace w praktyce nie zakończą się przed wakacjami 2015 r., to projekt wyląduje w koszu z powodu końca kadencji - zauważył.

Natomiast według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, przepisy przejściowe ustawy są tak skonstruowane, że perspektywa wejścia w życie nowych przepisów wywoła lukę inwestycyjną - część projektów zostanie dokończona szybciej, a część - opóźniona. To z kolei - według PSEW - może zagrozić osiągnięciu przez Polskę celu OZE na 2020 r. w unijnej polityce klimatycznej.
Sekściński przypomniał też, że dalej słabiej premiowane będą źródła działające mniej niż 4 tys. godzin rocznie, czyli wiatr, słońce i małe elektrownie wodne, co - jego zdaniem - wydaje się wprost niezgodne z wytycznymi KE, które mówią, że system powinien być neutralny dla różnych technologii

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla
Udział odnawialnych źródeł energii, musi osiągnąć co najmniej 20 procent do 2020 roku. O jedną piątą trzeba też ograniczyć emisje dwutlenku węgla.
Raport w tej sprawie opublikowała w piątek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dzięki węglowi w Polsce wytwarza się 87 procent energii. W 2013 roku uruchomiono prawie 900 elektrowni wiatrowych o mocy 894 MW. Na koniec września tego roku 3,7 GW pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Zainstalowana moc w polskim systemie energetycznym wyniosła 38,4 GW.

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK znowu zajrzy na farmy wiatrowe

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 14:59
Sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej skieruje do NIK wniosek o przeprowadzenie dodatkowej kontroli lokalizacji i budowy lądowych farm wiatrowych. Przypomnijmy NIK w lipcu negatywnie oceniła proces powstawania takich elektrowni w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To koniec klasycznych farm wiatrowych? Polacy wymyślili coś znacznie lepszego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 13:53
Polski wynalazek zrewolucjonizuje energetykę wiatrową? Chodzi o turbiny pionowego obrotu. W przeciwieństwie do klasycznych wiatraków z poziomą osią obrotu, nie są one źródłem hałasu oraz nie bywają podatne na zawirowania powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: kraje G20 na potęgę subsydiują paliwa kopalne. Wszystko kosztem OZE

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 08:53
Kraje G20 rocznie przeznaczają 88 mld dolarów na różnego rodzaju wsparcie dla sektora paliw kopalnych - wynika z raportu przygotowanego przez brytyjski think tank Overseas Development Institute (ODI) we współpracy z amerykańskim Oil Change International.
rozwiń zwiń