X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Projekt OZERISE: gospodarstwa rolne potrzebują coraz więcej energii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:34
Współczesne, coraz nowocześniejsze, gospodarstwa rolne potrzebują coraz większych ilości energii. Zużywają jej też znacznie więcej niż przeciętne, miejskie gospodarstwa domowe. Rolnicy płacą więc za energię dużo pieniędzy, niestety to co otrzymują w zamian jest słabej jakości.
Audio
  • Rolnicy płacą za energię więcej, ponieważ znacznie więcej jej zużywają – mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej /Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Panele słoneczne
Panele słoneczneFoto: Pixabay.com

Rolnicy płacą za energię więcej, ponieważ znacznie więcej jej zużywają – podkreśla Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. – Jest to widoczne zgłasza w grupie gospodarstw towarowych, produkujących na rynek. Tak zwane rolne gospodarstwa socjalne, produkujące jedynie na własne utrzymanie, pod względem zużycia energii przypominają miejskie gospodarstwa domowe.

W Polsce jest około 300 tysięcy gospodarstw towarowych. Ich roczne opłaty za energię przekraczają na ogół 10 tysięcy złotych. Realizując projekt „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” pracownicy Instytutu Energetyki Odnawialnej właśnie z tej grupy gospodarstw wybrali 10 do przeprowadzenia szczegółowych badań zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

W 10 badanych przez nas gospodarstwach rolnych, roczne rachunki za energię wynosiły od 15 do 55 tysięcy złotych. – mówi Grzegorz Wiśniewski. - Udział kosztów wiejskiego gospodarstwa domowego stanowił w tych opłatach  od 15 do 30%. Oznacza to, że od 70 do 85% kosztów ponoszonych w towarowym gospodarstwie rolnych na energię, to koszty energii zużytej na potrzeby produkcji rolnej.

Największe zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach sadowniczych i mleczarskich

Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną, bo ona jest kluczową, występuje w gospodarstwach sadowniczych i gospodarstwach mleczarskich. Również gospodarstwa o dużym areale, nakierowane na produkcję zbóż lub pasz, zużywają dużo energii ze względu na stosunkowo energochłonne procesy suszenia ziarna. Koszty energii zależą, zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, nie tylko od wielkości jej zużycia, ale również od taryfy po jakiej rolnicy energię elektryczną kupują. Towarowe gospodarstwa rolne – zwraca uwagę nasz rozmówca – pracują przede wszystkim na tak zwanych taryfach C lub wyższych, podczas gdy w domach mamy taryfy G. Taryfy G mają stosunkowo prostą strukturę: płacimy za zużyci i za dostawę energii. W przypadku taryf C dodatkowo płacimy za przekroczenie mocy zamówionej i  za moc bierną, czyli tak zwaną usługę kompensacji mocy. Te dwie dodatkowe usługi mogą stanowić 10, a nawet 20% rocznych kosztów energii. I tak gospodarstwa rolne, w których pracuje dużo silników obciążone są kosztami kompensacji mocy, a te, które mają niestabilną produkcję rolną, czyli niestabilne zapotrzebowanie na energię elektryczną, płacą za przekroczenia mocy. Z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że o ile w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego koszty energii elektryczne wynoszą około 60 groszy za kWh, to w badanych  przez Instytut gospodarstwach rolnych wynoszą one od 60 do 93 za kWh.

Towarowe gospodarstwa rolne płacą za energię więcej niż przeciętnie

Towarowe gospodarstwa rolne zużywają dużo energii, płacąc za nią więcej niż przeciętnie. Niestety to nie wszystkie problemy związane z zaopatrzeniem  w energię elektryczna gospodarstw wiejskich. Kolejnym jest jakość. W związku z tym, że wiejska sieć rozdzielcza niskiego napięcia jest nie najlepszej jakości, u odbiorców końcowych występują częste spadki napięcia – zwraca uwagę Grzegorz Wiśniewski. - W miastach rzadkością jest sytuacja, w której napięcie spadnie poniżej 220V.  W przypadku jednego z badanych przez nasz Instytut gospodarstw z województwa warmińsko-mazurskiego, tylko w okresie pierwszych trzech miesięcy tego roku obniżenie napięcia wystąpiło aż 22 razy. W takiej sytuacji nie pracują dobrze urządzenia elektroniczne, istnieje też niebezpieczeństwo spalenia silników elektrycznych. W tym samym okresie trzech miesięcy, u tego samego rolnika – dodaje Grzegorz Wiśniewski – jedenaście razy wyłączono prąd.

Kalkulując koszty zużycia energii elektrycznej w wiejskim gospodarstwie, rolnicy muszą nie tylko brać pod uwagę wyższe jej zużycie i wyższe ceny oraz niską jakość, ale również brać pod uwagę koszty jakie generuje niedostarczania energii do gospodarstwa w momentach newralgicznych, na przykład w momencie doju. Konieczny jest w takim przypadku zakup agregatu prądotwórczego. Można też zdecydować się na zainstalowanie w gospodarstwie odnawialnego źródła energii.

Badanie skłonności rolników do inwestowania w odnawialne źródła energii

Co dwa lata na zlecenie Instytutu Energetyki Odnawialne przeprowadzane jest badanie skłonności rolników do inwestowania w odnawialne źródła energii. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w paliwo na potrzeby ogrzewania – mówi Grzegorz Wiśniewski – preferencje rolników w zasadzie nie ulegają zmianie. Nadal 80% odbiorców wiejskich korzysta z węgla, a 50% z drewna. Po raz pierwszy natomiast badanie wykazało, że ponad 1% respondentów korzysta z kolektorów słonecznych i dedykowanych kotłów na biomasę. Badanie wykazało też, że ponad 1/3 rolników, zarówno prowadzących gospodarstwa towarowe, jak i nietowarowe, chciałoby zainwestować w odnawialne źródła energii w tym lub przyszłym roku. To dobrze rokujący wskaźnik, ponieważ rolnicy mają świadomość, że są to inwestycje kosztowne.

W jakie odnawialne źródła energii najchętniej zainwestowaliby polscy rolnicy? Na kolektory słoneczne zdecydowało się 40% wiejskich respondentów, około 15% wskazało małe elektrownie wiatrowe, około 10% pompy ciepła, spadła natomiast do poziomu 5% chęć inwestowania rolników w biogazownie. Nowością jest wzrost zainteresowania rolników ogniwami fotowoltaicznymi. Ważne jest też to, że ponad 88% mieszkańców obszarów wiejskich uczestniczących w badaniu domagało się zwiększenia wsparcia dla rozwoju energetyki odnawialnej.

Więcej informacji na temat programu „OZERISE - odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych"  znajdą państwo na stronie internetowej www.ozerise.pl oraz podczas VIII Forum Energetyki Prosumenckiej, które odbędzie się w Warszawie 12 i 13 maja tego roku.

Projekt „OZERISE - Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach” jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

/

Zobacz więcej na temat: energetyka rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt OZERISE: odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:01
Polscy rolnicy zużywają dzisiaj 6% całego bilansu energii. Coraz nowocześniejsze rolnictwo potrzebuje jej też więcej. Niestety zły stan sieci elektroenergetycznej w naszym kraju i duże oddalenie wiejskich odbiorców od źródeł wytwarzania energii powodują, że rolnicy nie tylko płacą za nią najwyższe ceny, ale również mają największe problemy z uzyskaniem dostawy energii odpowiedniej jakości i mocy. „OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, który ma pomoc w rozwiązaniu tych problemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:32
Jednym z pierwszych kroków inwestora pragnącego zainstalować w swoim gospodarstwie odnawialne źródło energii jest wybór technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt OZERISE: rolnik też może zostać prosumentem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 09:10
"OZERISE - odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych" to projekt realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Ma on pomóc mieszkańcom wsi, którzy chcieliby w swoich gospodarstwach wykorzystać instalacje OZE, w odpowiednim ich doborze.
rozwiń zwiń