X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

PGNiG na drodze arbitrażu w negocjacjach z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 16:49
Wystąpienie przez PGNiG z wnioskiem o arbitraż w procesie renegocjacji warunków cenowych kontraktu jamalskiego to dobry krok.
Centrala PGNiG
Centrala PGNiGFoto: Materiały prasowe

Po pierwsze, mieści się on całkowicie w kanonie środków dochodzenia swoich racji przewidzianych kontraktem, tak więc nie doprowadzi do zatrzymania już toczących się negocjacji, które nadal mogą być kontynuowane.

Podobna sytuacja miała już miejsce podczas poprzednich rozmów w roku 2011, można więc spróbować skorzystać z dobrych doświadczeń z przeszłości.

Po drugie, spółki w dalszym ciągu rozwiązują problem między sobą, bez włączania w negocjacje czynników politycznych.

Gazprom aktualnie znajduje się w odwrocie

Po trzecie, sytuacja na podejmowanie tego typu kroków jest wyjątkowo korzystna. Gazprom aktualnie znajduje się w odwrocie, jeśli chodzi o rynki europejskie. Zarzuty stawiane mu przez Komisję Europejską w sprawie nadużywania pozycji monopolisty i nierównego traktowania partnerów handlowych, stawiają rosyjską spółkę w trudnej sytuacji, którą dodatkowo pogłębiają niskie ceny "błękitnego paliwa", bardzo bijące w wyniki finansowe koncernu.

Zysk netto w roku 2014 był o 86% niższy niż w 2013. Gazprom musi zatem myśleć dużo więcej o własnej kondycji ekonomicznej, niż o długofalowych celach rosyjskiej polityki zagranicznej, które ma współrealizować.

Nie może prowadzić zbyt agresywnych działań, aby nie pogarszać swojej i tak już nie najlepszej sytuacji, a groźba każdego negatywnego dlań rozstrzygnięcia jeszcze będzie zwiększać presję KE i innych uczestników rynku.

Gazpromowi będzie się śpieszyć do porozumienia

Co do tej pory bywało rzadkością, to Gazpromowi będzie się teraz śpieszyć do łagodzenia konfliktów i osiągania porozumień.

PGNiG zaś może w dość komfortowy sposób grać na czas, ponieważ roszczenia wynikające z tytułu braku reakcji na zmiany w formule cenowej przedawniają się dopiero po trzech latach i ewentualne rabaty można uzyskać wstecznie.

Dlatego warto sięgać po wszystkie przewidziane kontraktem środki w celu trwałego obniżenia cen gazu. Arbitraż z całą pewnością umocni pozycję negocjacyjną polskiej spółki w rozmowach z jej rosyjskim partnerem.

Dominik Smyrgała, ekspert Colegium Civitas

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PGNiG: wniosek o arbitraż przeciwko Gazpromowi. Budzanowski: to słuszna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 22:20
Skierowanie przez PGNiG wniosku do arbitrażu przeciwko Gazpromowi w sprawie cen gazu z kontraktu jamalskiego to słuszna decyzja i poprawia naszą pozycję negocjacyjną - uważa b. minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
rozwiń zwiń