Gospodarka

Wiatraki: nowe przepisy ograniczą możliwość ich powstawania?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 09:45
Obecnie o lokalizacji turbin wiatrowych decydują gminy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą jednak wprowadzić zakaz budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 3 km od innych zabudowań.
Audio
  • O elektrowniach wiatrowych mówili w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Marcin Przychodzki, radca prawny z redakcji „Stop wiatrakom” i Ryszard Pazdan, ekspert ds. środowiska w BCC (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Mniej wiatraków to też mniejsze wpływy do budżetu
Mniej wiatraków to też mniejsze wpływy do budżetu Foto: Pixabay.com

Wprowadzenie ogólnokrajowego prawa w tym zakresie domaga się również Rzecznik Praw Obywatelskich.

W praktyce oznaczać to może ograniczenie liczby elektrowni wiatrowych w naszym kraju, uważa Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

- Instytut Ochrony Środowiska zrobił analizy, co by oznaczało wprowadzenie 3 km, 2 km minimalnej odległości dla wiatraków. Przy 3 km to jest 0 proc. powierzchni kraju, jeżeli chodzi o możliwość lokalizowania elektrowni wiatrowych, przy 2 km to jest 0,1 proc. powierzchni kraju – mówi gość radiowej Jedynki.

Mniejsze wpływy do budżetu państwa

Mniej wiatraków to też mniejsze wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków od elektrowni wiatrowych.

- Do budżetu z tego tytułu wpływa ok. 620 mln zł rocznie. Gminy, w których są zlokalizowane wiatraki, średnio mają 1,1 mln zł wpływów z tytułu podatków – zaznacza Arkadiusz Sekściński.

Innego rodzaju ograniczenia?

Marcin Przychodzki, radca prawny z redakcji „Stop wiatrakom” jest przeciwny turbinom wiatrowym, ale uważa, że powinno się wprowadzić inne ograniczenia.

- Uzależnione od wysokości wiatraka. Przy użyciu takiej formuły: wysokość wiatraka razy 12, 15, w zależności od tego, czy bierzemy pod uwagę kwestie oddziaływania akustycznego czy innego rodzaju niebezpieczeństw związanych z tymi urządzeniami – mówi radca prawny.

Podobne rozwiązania funkcjonują między innymi w Niemczech.

Wiatraki szkodliwe dla zdrowia?

Przeciwnicy elektrowni wiatrowych podnoszą różne argumenty, m.in. zdrowotne.

- W momencie, kiedy powstają elektrownie wiatrowe na danym terenie, jest on wyłączony spod zabudowy. Nikt nie będzie chciał tam mieszkać. Elektrownie wiatrowe generują hałas, którego ludzkie ucho nie słyszy, a który powoduje różnego rodzaju schorzenia. Zaczynają się one od najprostszych rzeczy: stresu, rozdrażnienia, braku możliwości snu – uważa Marcin Przychodzki.

W opinii Światowej Organizacji Zdrowia wiatraki nie mają wpływu na zdrowie.

„Potrzebne monitorowanie i regulowanie”

Kwestia budzi jednak niepokoje społeczne i na pewno należy ją rozwiązać, dodaje Ryszard Pazdan, ekspert ds. środowiska w Business Centre Club.

- Ich łączne natężenie dźwięku może być dość znaczne. Powinno to być cały czas przedmiotem stałego monitorowania i regulowania przez odpowiednie urządzenia. Tak się robi np. we Francji – mówi gość radiowej Jedynki.

„Energetykę wiatrową należy rozwijać”

Zdaniem eksperta nie powinniśmy jednak przez to rezygnować z energii wiatrowej, tylko ją rozwijać.

- Trzeba mieć na uwadze to, że powstają i będą powstawały farmy fotowoltaiczne, a więc te, które przetwarzają energię elektryczną ze słońca. Jak łatwo zauważyć, one z reguły pracują wtedy, kiedy jest światło i w dzień, a wiatraki pracują wtedy, kiedy jest wiatr. Najczęściej te elementy się nawzajem uzupełniają. Oczywiście są wspierane jeszcze przez energetykę np. gazową, która jest szybko uruchamiana – wyjaśnia Ryszard Pazdan.

Elektrownie wiatrowe produkują dzisiaj w Polsce ok. 60 proc. zielonej energii.

Kamil Piechowski, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe prawo wprowadza lepszą kontrolę lokalizacji farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 16:45
- Farmy wiatrowe o mocy przekraczającej 40 kW będą mogły być lokowane wyłącznie na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy - wynika z poselskiego projektu ustawy, który we wtorek pozytywnie zaopiniowała Rada Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej energii z węgla, a więcej ze słońca, wiatru, biomasy czy źródeł geotermalnych

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 22:10
Zielona energetyka może zwiększyć bezpieczeństwo dostaw prądu. Jednak, aby tak się stało, potrzebne jest zdywersyfikowanie źródeł energii, która musi pochodzić zarówno z naturalnych, odnawianych zasobów, jak i tych konwencjonalnych, czyli paliw kopalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister energii o OZE: mniej wiatraków, więcej biogazowni

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 15:58
Mniej wiatraków, więcej biogazowni - tak o polityce rządu w zakresie odnawialnych źródeł energii mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Na konferencji prasowej w Siedlcach minister powiedział, że Polska ma olbrzymi, niewykorzystywany dotychczas potencjał, szczególnie jeśli chodzi o biogazownie rolnicze.
rozwiń zwiń