X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Czy w Polsce jest jeszcze nadzieja na łupkowe eldorado?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 20:10
Polska chce przyciągnąć inwestorów poszukujących gazu z łupków. Lada dzień światło dzienne ujrzą dwie znowelizowane ustawy związane z prawem geologicznym i górniczym.
Audio
  • O nowych przepisach, które mają ułatwić inwestycje w wydobywanie gazu z łupków, mówił w Polskim Radiu 24 Główny Geolog Kraju, minister Mariusz Orion Jędrysek (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Nowe przepisy mają ułatwić życie firmom chcącym wydobywać gaz z łupków
Nowe przepisy mają ułatwić życie firmom chcącym wydobywać gaz z łupkówFoto: Pixabay.com

Nowe przepisy znacznie ułatwią one życie firmom chcącym wydobywać gaz z łupków, mówi Główny Geolog Kraju, minister Mariusz Orion Jędrysek.

- To rząd wyznacza obszar koncesyjny. I na ten obszar koncesyjny jest ogłoszony przetarg. Ułatwienie polega tutaj na tym, że przygotowujemy wszystko od początku do końca, łącznie z uzgodnieniami, z gminami, z oddziaływaniem na środowisko. Inwestor, który ma zainwestować setki milionów dolarów w poszukiwania, będzie miał to ryzyko inwestycyjne obniżone. W zasadzie po wygranym przetargu może on natychmiast przystąpić do działania – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Co odstraszyło inwestorów?

Inwestorów parę lat temu zniechęcił raport Państwowego Instytutu Geologicznego, według którego zasoby gazu łupkowego miały być dziesięciokrotnie niższe niż mówił raport amerykański.

- Ten raport nie był przede wszystkim merytoryczny. On bazował na danych z odwiertów sprzed nawet 40 lat. W związku z tym one nie zawierały tych ilości metanu, które były głęboko pod ziemią, zawarte w skale. Z moich obliczeń, jako naukowca, wynika, że jest ok. 1,9 bln metrów sześciennych wydobywalnego gazu – mówi Mariusz Orion Jędrysek.

Nowa polityka surowcowa Polski ma być gotowa w ciągu 3 lat. Ma też powstać Polska Służba Geologiczna.

Kamil Piechowski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz mniej odwiertów w poszukiwaniu gazu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 16:05
Z miesiąca na miesiąc spada w Polsce liczba odwiertów w poszukiwaniu gazu konwencjonalnego i łupkowego. Jedną z przyczyn są niskie ceny ropy, które sprawiają, że poszukiwania stają się nieopłacalne. Zdaniem branży, sytuację mogą poprawić zmiany w polskim prawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z mitycznym gazem łupkowym?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 09:20
Maleje zainteresowanie gazem z łupków -wynika z danych ministerstwa środowiska. Jak podaje resort na koniec września w Polsce obowiązywały 33 koncesje na poszukiwanie złóż łupków gazowych. I ich liczba stale maleje. W trakcie miesiąca ubyło 7 koncesji - mówi dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Chiny podpisały umowę ws. gazu łupkowego. Prace wydobywcze przyspieszą?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 14:38
Polska i Chiny podpisały memorandum ws. współpracy w geologii i górnictwie; ma ono zaowocować m.in. przyspieszeniem prac nad technologią wydobywania gazu z łupków w Polsce - mówi Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Chińczycy zainteresowani są polskimi technologiami np. odmetanowania pokładów węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: polityka surowcowa, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 20:00
Chaos, brak dobrych przepisów, ważne dla kraju decyzje podejmowane na niskim szczeblu administracyjnym. Polska polityka surowcowa nie istnieje.
rozwiń zwiń