X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Terminal LNG w Świnoujściu ma zgodę na użytkowanie. 16 lipca zaczną się dostawy gazu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 18:30
W środę wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował Gaz-System.
Audio
  • 16 lipca rozpocznie się komercyjna dostawa gazu - zapowiedział Jan Chadam, prezes Polskiego LNG. Będzie to możliwe dzięki podpisaniu dzisiaj przez wojewodę zachodniopomorskiego Piotra Jani decyzji o użytkowaniu gazoportu w Świnoujściu. /IAR/.
  • Zainteresowanie świnoujskim gazoportem oprócz firm z Kataru wyrażają również inni dostawcy z Norwegii i Stanów Zjednoczonych./IAR/.
  • Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, oczekuje, że uruchomienie komercyjne gazoportu, przyspieszy uzyskanie podatku, który zasili znacząco budżet miasta i pozwoli na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin./IAR/.
Terminal LNG w Świnoujściu
Terminal LNG w ŚwinoujściuFoto: Wikimedia Commons, Polskie LNG S.A.

Ma to umożliwić komercyjne funkcjonowanie tej inwestycji. Pierwsza komercyjna dostawa LNG planowana jest na połowę lipca 2016 roku.

Pozwolenie otwiera drogę do użytkowania terminala

─  Pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji od Generalnego Realizatora Inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni - zaznaczyła spółka.

W terminalu zmieści się 5 mld m sześc. gazu

Jak wyjaśniła, obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. "Jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc." - dodano.

Spółka przekonuje, że terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. "Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku" - podkreślono.

Trwa techniczny odbiór terminala i ostatnie testy

Gaz-System poinformował ponadto, że w ostatnich tygodniach przeprowadzono na terminalu LNG w Świnoujściu testy eksploatacyjne, których celem było sprawdzenie "zgodności rzeczywistych parametrów procesowych instalacji z założeniami projektowymi i kontraktowymi". "Obecnie trwają ostatnie prace zmierzające do rozpoczęcia komercyjnego funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu" - wskazała spółka.


Czytaj więcej
gazowiec free 1200.jpg
Amerykański gaz w Europie: będzie wojna cenowa z Gazpromem?Na początku kwietnia br. - jak poinformowała spółka - pracę rozpoczęła komisja odbiorowa. Jej zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury od generalnego realizatora inwestycji oraz przejęcie terminalu LNG do eksploatacji przez służby techniczne spółki Polskie LNG, której właścicielem jest Gaz-System.

16 lipca ruszają komercyjne dostawy gazu

16 lipca rozpocznie się komercyjna dostawa gazy - zapowiedział Jan Chadam, prezes Polskiego LNG.
Prezes Chadam poinformował, że terminal jest gotowy do eksploatacji i zgodnie z kontraktami w połowie każdego miesiąca będzie tu przybywał jeden statek. "Gazoport przeszedł pomyślnie wszystkie testy i teraz trwają prace porządkowe. Polskie LNG stanie się jego operatorem pod koniec maja w momencie podpisania ostatecznego protokołu z wykonawcą" - wyjaśnił.

Dostawy z Kataru, Norwegii i USA

11 grudnia 2015 do Świnoujścia przypłynął katarski statek Al Nauman z pierwszą dostawą gazu, potrzebną do rozruchu instalacji. Z kolejnym transportem niebieskiego paliwa ta sama jednostka zacumowała 8 lutego tego roku. Zainteresowanie świnoujskim gazoportem oprócz firm z Kataru wyrażają również inni dostawcy z Norwegii i Stanów Zjednoczonych - dodał szef Polskiego LNG. Jak zaznaczył, możliwe jest podpisanie kolejnych kontraktów jeszcze w tym roku.

Świnoujście liczy na wpływy z podatków

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, oczekuje, że uruchomienie komercyjne gazoportu przyspieszy uzyskanie podatku od budowy, który zasili znacząco budżet miasta i pozwoli na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Prezydent szacuje, że należny mu podatek będzie w granicach 35 do 50 milionów złotych, zaś koszt czteroletniej budowy tunelu wyniesie około 120 milionów złotych.

Polski terminal największy nad Bałtykiem

Polski gazoport to największa instalacja regazyfikacyjna w basenie Morza Bałtyckiego. Rocznie terminal będzie mógł przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. Początkowo świnoujski terminal LNG miał być otwarty w czerwcu 2014 roku. Przyczyną opóźnień była fala bankructw polskich firm budowlanych w 2012 roku. Inwestycja kosztowała 3 miliardy złotych. Budowa falochronu pochłonęła kolejny miliard złotych, a ponad pół miliarda kosztował gazociąg prowadzący ze Świnoujścia w głąb Polski.

Na świecie funkcjonuje obecnie około 100 terminali LNG. W Europie jest ich 23, liderem pod tym względem jest Hiszpania.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: gaz ziemny Świnoujście
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budzanowski: Terminal LNG kluczowy dla strategii „Polska bez Gazpromu”

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:20
Terminal w Świnoujściu jest już po pierwszych testach. W lutym 2016 roku gazoport przyjmie drugą testową dostawę LNG, a w czerwcu rozpocznie działalność komercyjną. To pierwszy krok do budowy strategii „Polska bez Gazpromu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

16 lipca pierwsza komercyjna dostawa gazu LNG do Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 16:59
16 lipca do terminala LNG w Świnoujściu przypłynie gazowiec z pierwszą komercyjną dostawą gazu skroplonego do Polski - poinformował w środę podczas sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa prezes Polskiego LNG Jan Chadam.
rozwiń zwiń