X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Kopciuchy" znikną z rynku? Nowe normy dla kotłów grzewczych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 13:42
Od początku 2018 r. na polskim rynku będą sprzedawane oraz dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych standardach emisyjnych. Tak stanowi projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju. Przyczynić się to ma do walki z tzw. niską emisją.
Audio
  • O nowych przepisach dotyczących kotłów grzewczych mówili w radiowej Jedynce: Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego i Janusz Starościk, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Powietrze w Polsce jest zanieczyszczone
Powietrze w Polsce jest zanieczyszczoneFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że mimo znacznej redukcji emisji w przemyśle, standardy jakości powietrza w Polsce nadal nie są dotrzymywane. Winne temu są zanieczyszczenia pochodzące głównie z przydomowych kotłowni, mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Według szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, a w przypadku rakotwórczego benzoalfapirenu aż 87 proc. pochodzi z naszych domowych palenisk. Mamy w Polsce ok. 1,5 mln kotłów pozaklasowych, tzw. kopciuchów, które skutecznie zatruwają nam atmosferę – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Wysokie standardy dla kotłów

Dlatego  Ministerstwo Rozwoju chce, by sprzedawane na rynku urządzenia grzewcze były najwyższej jakości, podkreśla Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w resorcie rozwoju.

- Przez wiele ostatnich lat nic nie zrobiliśmy w tym kierunku, a problem smogu narasta, nie maleje, stąd inicjatywa rządu, aby to rozporządzenie przygotować jeszcze w tym roku i aby jak najszybciej je wprowadzić w życie. Rozporządzenie reguluje dopuszczone na rynek kotły, które muszą spełnić pewne standardy. Przyjęliśmy najwyższy, tzw. standard piąty – mówi ekspertka MR.

Polskie kotły podbiją świat?

Wszystko po to, by z rynku zniknęły tzw. kopciuchy. Jak tłumaczy resort, rozporządzenie ma służyć wszystkim zarówno zwykłemu Kowalskiemu, jak i producentom.
 
- Efekt tego będzie dwojaki: zdrowotny dla nas, ale i bardzo istotny gospodarczy. Już dzisiaj polscy producenci są liderami na rynku, jeżeli chodzi o wysokiej jakości kotły. Za sprawą tego rozporządzenia będzie można jeszcze te technologie doskonalić. Mamy jednocześnie nadzieję, że będziemy mogli tymi kotłami podbijać świat – mówi Jadwiga Emilewicz.

Powietrze w Polsce bardzo zanieczyszczone

Dla branży to rzeczywiście dobry impuls, przyznaje Janusz Starościk, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

- To jest na pewno podniesienie poprzeczki dla producentów. Niektórzy mają do tego potencjał. Chodzi o to, żeby równać w górę, a nie w dół. Powietrze w Polsce według statystyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie – podkreśla rozmówca Jedynki.

Wszystko i tak zależy od tego, czym w kotłach palimy

Choć kierunek zmian jest dobry, to jednak nie wystarczy podnieść normy sprzedawanych kotłów, by poprawić powietrze, dodaje Janusz Starościk.

- Problem jest to, czym się w takim kotle napali. Możemy mieć certyfikowany kocioł, natomiast jeżeli użytkownik wrzuci do niego byle co, to taki kocioł nadal będzie kopcić – zauważa ekspert.

Ceny kotłów nie wzrosną?

Powstaje też pytanie o ceny wysokiej jakości kotłów, choć producenci zapewniają, że nie powinny one rosnąć.

- Konkurencja jest duża, co widzimy na przykładzie kotłów gazowych kondensacyjnych, gdzie w tej chwili ceny spadły na tyle, że w zasadzie ta różnica w stosunku do konwencjonalnych kotłów jest żadna – wyjaśnia
Obecnie największą popularnością wśród Polaków cieszą się kotły najtańsze i o niskich standardach emisyjnych. Stanowią aż 70 proc. wszystkich wykorzystywanych w Polsce pieców.

Projekt rozporządzenia trafił już do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Po wejściu w życie przepisy nowego rozporządzenia będą obowiązywały przez dwa lata. Od 2020 r. w Polsce obowiązywać zaczną unijne rozwiązania, które dopuszczać będą do obrotu na rynku tylko najmniej emisyjne piece.

Elżbieta Szczerbak, awi

Komentarze1
aby dodać komentarz
Johnny112016-10-21 09:06 Zgłoś
Kopciuchy są realnym zagrożeniem dla czystości powietrza w naszym kraju. Może ludzie wreszcie zrozumieją, że zatrzymując swoje stare piece węglowe, po prostu przyczyniają się do zwiększenia smogu i innych groźnych substancji w powietrzu. Oprócz tego, że powinniśmy dbać o urządzenia jakimi grzejemy, powinniśmy również zwracać uwagę na budowę kotłowni w swoich domach. Znalazłem bardzo ciekawy i rzeczowy artukuł na ten temat. Tutaj link: http://blog.dedietrich.pl/jak-powinna-wygladac-kotlownia-w-domach-jednorodzinnych/

Czytaj także

Ministerstwo Środowiska: wzmocnimy monitoring jakości powietrza

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:49
Wzmocnienie monitoringu powietrza i przegląd programów dotyczących ograniczania niskiej emisji zapowiedział w czwartek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów o strategię walki ze smogiem w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z zanieczyszczeniami: będą standardy emisyjne dla domowych kotłów węglowych

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 10:43
Określenie standardów emisyjnych dla kotłów oraz jakości paliw, jakie można sprzedawać na rynku - ma zdaniem pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Pawła Sałka pomóc w walce z zanieczyszczeniami w Polsce. W jego opinii system wsparcia walki z niską emisją będzie utrzymany.
rozwiń zwiń