Gospodarka

Proces zamykania kopalń jest nieunikniony?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 09:24
Wspólna polityka UE jest jednoznaczna wobec górnictwa węgla kamiennego. Będziemy zamykać kopalnie, ale proces ten musi być dobrze przygotowany, a potrafiliśmy to już raz przeprowadzić. Wówczas rząd zamknął 22 kopalnie.

- Przed 18 laty, gdy w Polsce było ok. 60 kopalń, rząd AWS-UW doprowadził do zamknięcia 22 - mówi w rozmowie z MarketNews24 były premier, poseł w Parlamencie Europejskim, prof. Jerzy Buzek. - Ten proces restrukturyzacji był bardzo dobrze przygotowany, odbywał się w porozumieniu ze związkami zawodowymi i bez strajków.

- To było nieporównanie większe zadanie, niż to, przed którym stoi obecny rząd.


Zobacz więcej na temat: górnictwo górnicy energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kopalnie straciły średnio prawie 7 zł na każdej tonie węgla w 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 07:56
6,97 zł wyniosła w ubiegłym roku średnia strata kopalń na sprzedaży każdej tony węgla; to prawie czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne kopalnie. Przyszłość polskiego górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:00
- Z punktu widzenia energetyki, najkorzystniej byłoby przesuwać osoby pracujące w górnictwie w branże, które są przyszłością, czyli w produkcję energii odnawialnej, paneli słonecznych, wiatraków. Rząd na razie o tym nie myśli – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił także w programie o tzw. inteligentnych kopalniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tchórzewski: ustawa o deputatach węglowych dla emerytów - w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 14:32
Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił w czwartek w Sejmie, że ustawa dotycząca deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinna być przyjęta w tym roku. Wyjaśnił, że powodem wolnego tempa prac nad projektem jest konieczność "wpasowania" tych rozwiązań w możliwości budżetu.
rozwiń zwiń