Gospodarka

Całkowite ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2060 roku?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 11:51
Jest możliwe, by do 2060 roku całkowicie zahamować emisję do atmosfery dwutlenku węgla, powstającego przy produkcji energii. Tak wynika z najnowszych prognoz Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.
Całkowite ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2060 roku?
Foto: Philippe Alès/Wikimedia Commons

Aby tak się rzeczywiście stało, światowy udział energetyki odnawialnej jako pierwszego źródła energii musi wzrosnąć z 15 procent w 2015 roku do 65 procent w 2050 roku. Agencja przewiduje, że potrzebne też będą inwestycje w tę branżę energetyki na kwotę co najmniej 29 bilionów dolarów. Przy założeniu, że ludzkość będzie postępować zgodnie z tymi zaleceniami, w 2050 roku emisja dwutlenku węgla związanego z produkcją energii ma zostać ograniczona o 70 procent.

W 2015 r. do atmosfery trafiły 32 gigatony dwutlenku węgla

W 2015 roku do atmosfery trafiły 32 gigatony dwutlenku węgla, powstałego przy wytwarzaniu energii. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej podkreśla, że do 2050 roku emisja musi zostać ograniczona do 9,5 gigaton, by częściowo powstrzymać globalne ocieplenie i utrzymać światową temperaturę na poziomie dwóch stopni Celsjusza powyżej temperatury sprzed epoki przemysłowej.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska nie chce nowych pozwoleń na emisję CO2

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 15:56
Dziewięć krajów, w tym Polska, sprzeciwiło się wspólnym ustaleniom w Unii Europejskiej, które mają doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla. Decyzja zapadła na spotkaniu unijnych ministrów środowiska, a chodzi o zmiany w systemie handlu pozwoleniami na emisję CO2. Polski minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział w Brukseli, że „Polska nie zgadza się na dekarbonizację Europy”. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki (portal Biznesalert.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Szyszko: ws. emisji CO2 prawdopodobna skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 10:13
Minister środowiska prof. Jan Szyszko powiedział, że Polska prawdopodobnie skieruje skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wtorkowego głosowania dotyczącego reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (EU-ETS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emisja CO2: energochłonne firmy boją się zmian

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 07:42
"Puls Biznesu" pisze, że energochłonne firmy boją się zmian proponowanych przez polskie władze w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Akceptują za to propozycje Brukseli.
rozwiń zwiń