Gospodarka

Kolejne środki na gazowy korytarz Północ-Południe

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:15
Gaz-System pozyskał 73 mln zł z funduszy unijnych na odcinek Czeszów-Kiełczów. Będzie to kolejny elementy korytarza Północ-Południe, który docelowo ma połączyć gazoport w Świnoujściu i Krk w Chorwacji.
Audio
  • O kolejnych środkach i inwestycjach na gazowej drodze Północ-Południe, dzięki której mamy szanse wybić się na gazową niepodległość, mówi e Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Uroczyste zakończenie budowy gazociągu relacji Czeszów-Wierzchowice, 12 bm. w Czeszowie. Gazociąg stanowi zachodnią nitkę Korytarza Północ-Południe, ma długość ok. 14 km i średnicę1000 mm.
Uroczyste zakończenie budowy gazociągu relacji Czeszów-Wierzchowice, 12 bm. w Czeszowie. Gazociąg stanowi zachodnią nitkę Korytarza Północ-Południe, ma długość ok. 14 km i średnicę1000 mm. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Wczoraj zaś został uruchomiony gazociąg Czeszów-Wierzchowice.

Jak mówił gość radiowej Jedynki, Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, korytarz daje Polsce i krajom naszego regionu szansę, aby wybić się na gazową niezależność od Rosji.

− Ten gazociąg pozwoli na bardziej podmiotową politykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej i te, które będą chciały skorzystać z oferty polskiej, będą mogły zmniejszyć podatność na wpływy rosyjskie, mówi gość radiowej Jedynki.

W skład korytarza Północ-Południe ma wejść również gazociąg  Baltic Pipe, który ma nam zapewnić dostęp do gazu na Morzu Północnym.

Obecnie trwa druga faza procedury Open Season, podczas której uczestnicy rynku będą składali wiążące oferty rezerwacji przepustowości gazociągu.

Te zostaną następnie ocenione pod względem ekonomicznym i wtedy zapadnie decyzja co dalej. Jednak już dziś wiele wskazuje na to, że to połącznie powstanie.

− Z warunków studium wykonalności wynika, że inwestycja jest opłacalna, gdy pojawi się zapotrzebowanie na 7,5 z 10 planowanych miliardów m sześć. przepustowości tej magistrali, i w najgorszym wypadku, może się zgłosić tylko PGNiG, mówi ekspert.

Gazociąg ma być gotowy w 2022 r.. Wtedy też kończy się kontrakt na dostawę rosyjskiego gazu do Polski.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także