Gospodarka

Polska po 2022 r. uniezależni się od dostaw gazu z Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 14:01
Polska po 2022 roku chce się uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Takie informacje przekazał dziennikarzom kończący wizytę w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski: zmierzamy do tego, żeby mieć możliwość importowania gazy z innych kierunków (IAR)
  • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski: będziemy mogli nawet importowany do Polski gaz rozsyłać do innych krajów (IAR)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Nasz kraj rozważa nieprzedłużanie umowy podpisanej jeszcze przez premiera Waldemara Pawlaka, zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Zmierzamy do tego, aby wtedy mieć możliwość importowania gazy z innych kierunków, politycznie bezpiecznych, które nie narażą nas na jakieś instrumentalne działania Rosji, które w poprzednich latach miało miejsce, np. wobec Ukrainy czy Białorusi. Zakładam, że rozszerzony będzie terminal LNG w Świnoujściu, jak również zbudujemy rurę bałtycką do Morza Północnego - mówił minister.

Polska będzie sprzedawać gaz do innych krajów?

Minister Witold Waszczykowski uważa, że polski rząd będzie w stanie dotrzymać przewidywanych terminów całkowitego uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Polska będzie też mogła sprzedawać wtedy gaz za granicę.

- Jeśli wszystko zdołamy zrealizować, będziemy mogli nawet importowany do Polski gaz rozsyłać do innych krajów ościennych w naszej części Europy - zapowiedział minister.

Szef MSZ podkreślił, że jeżeli Stany Zjednoczone zaoferują korzystne ceny, to Polska będzie mogła importować gaz zza oceanu.

. .

Eksperci: to element strategii negocjacyjnej

To raczej element strategii negocjacyjnej, niż realny plan, ocenił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia deklarację ministra Waszczykowskiego, Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers, choć – jak dodał – dywersyfikacja dostaw surowca jest dobrym kierunkiem.

- Po to, żeby zabezpieczyć się przynajmniej przed sytuacjami politycznymi, gdzie przy jakiś próbach nacisków te dostawy mogłyby być przejściowo zmniejszone – tłumaczył ekspert.

Jest to również kwestia bezpieczeństwa strategicznego dla niektórych branż polskiej gospodarki, dodał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Budowa Baltic Pipe

To, że zapowiedź ministra Waszczykowskiego należy traktować raczej jako element strategii negocjacyjnej, zgodził się również Marek Siudaj z „Gazety Bankowej”.

- Ale nie jest ona wymierzona w Gazprom – zastrzegł Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. – To raczej element strategii negocjacyjnej związanej z gazociągiem Baltic Pipe. My w ten sposób pokazujemy, że jak najbardziej jesteśmy zdeterminowani, aby go wybudować – ocenił.

Co z gazem z łupków?

To zaskakujące, że rozmawiamy o dostarczaniu gazu z różnych kierunków, natomiast nie poruszana jest w ogóle kwestia wydobycia gazu z łupków w Polsce, zwracał z kolei uwagę Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha i Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej.

- To byłoby jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia ekspert.

W 2022 roku wygaśnie obecny długoterminowy kontrakt z Rosją na dostawy gazu.

IAR/NRG, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister energii zapowiada: będziemy się targować z Amerykanami o gaz

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:28
Jeżeli chcielibyśmy przyjąć oferowaną przez Amerykanów cenę za gaz, to moglibyśmy jutro podpisać umowę, ale my chcemy się potargować - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w piątek w Grodnie (Zachodniopomorskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG rozmawia o dostawach LNG nie tylko z USA. Ceny gazu spadną?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 20:18
PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę - powiedział wiceprezes koncernu ds. handlowych Maciej Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska niezależna energetycznie? Gaz ziemny ze świata płynie do Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:45
Polska potrzebuje 16 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Jakie źródła błękitnego surowca zapewnią takie dostawy i pozwolą nam czuć się bezpiecznie? Czy gaz LNG, o którym rozmawiał Donald Trump z Andrzejem Dudą pomoże w rozwoju polskiej energetyki? Portal PolskieRadio.pl sprawdza bezpieczeństwo energetyczne kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz dla Polski. "Pierwszy raz od 20 lat jesteśmy w dość komfortowej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:33
W 1996 roku została podpisana pierwsza duża umowa gazowa między Polską a Rosją. Ten kontrakt opiewał na 25 lat. Wiele z warunków podpisanego wówczas kontraktu budzi dzisiaj poważne wątpliwości. O kontrakcie gazowym mówiła w audycji Kulisy Spraw Agnieszka Łakoma, ekspertka Centrum Gospodarczego im. M. Kopernika i publicystka tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń