Gospodarka

Rodziny górnicze otrzymają po 10 tys. zł odszkodowania za niewypłacone deputaty węglowe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 16:03
2 mld zł przeznaczy jeszcze w tym roku rząd na wypłatę odszkodowań za niewypłacane deputaty węglowe dla 240 tysięcy górniczych rodzin. Każda z nich otrzyma jeszcze w tym roku po 10 tys. zł
Audio
  • Rodziny górniczych emerytów otrzymają do końca roku 10 tysięcy złotych w ramach rekompensat za utracone deputaty węglowe, poinformował Minister energii Krzysztof Tchórzewski. /IAR/.
  • Rekompensując deputaty, rząd spełnia obietnicę względem emerytowanych górników - dodał wicepremier minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "dzięki bardzo dobrej sytuacji budżetu możemy oczyścić i dokończyć tę niezałatwioną kwestię. /IAR/.
Wypłaty są możliwe dzięki bardzo dobrej realizacji tegorocznego budżetu. Rekompensaty za deputaty to bowiem obciążenie sięgające 2 miliardów złotych.
Wypłaty są możliwe dzięki bardzo dobrej realizacji tegorocznego budżetu. Rekompensaty za deputaty to bowiem obciążenie sięgające 2 miliardów złotych.Foto: Pixabay

 - Rodziny górniczych emerytów otrzymają do końca roku 10 tysięcy złotych w ramach rekompensat za utracone deputaty węglowe, poinformował Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Pieniądze na odszkodowania za deputaty dzięki poprawie ściągalności podatków

Uzasadniał, że wypłaty są możliwe dzięki bardzo dobrej realizacji tegorocznego budżetu. Rekompensaty za deputaty to bowiem obciążenie sięgające 2 miliardów złotych.

− My wręczamy to, co się Śląskowi należy od 2012 roku" - powiedział minister. Dziś sprawa ta znajduje swój finał i możemy poinformować o co prawda jednorazowych, ale znaczących rekompensatach. To, co zabierano emerytom górniczym, dziś decyzją rządu, zwracamy - podkreślił minister energii.

Rekompensując deputaty, rząd spełnia obietnicę względem emerytowanych górników - dodał wicepremier minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "dzięki bardzo dobrej sytuacji budżetu możemy oczyścić i dokończyć tę niezałatwioną kwestię.

− To także dzięki uporowi strony społecznej, związkowej i poselskiej ze Śląska. Możemy powiedzieć, że Barbórka przyszła troszkę wcześniej w tym roku" - dodał Mateusz Morawiecki.

Rząd znowelizuje tegoroczny budżet

Wicepremier poinformował, że źródło finansowania rekompensat zostanie zapisane w specjalnej ustawie oraz w nowelizacji ustawy budżetowej.

Wyjaśnił, że nowelizacja będzie potrzebna, ponieważ "muszą nastąpić pewne przesunięcia w rezerwach" w związku z tym, że znaczna część zidentyfikowanych do tej pory rezerw została wykorzystana na opłacanie zaległości, poczynionych przez poprzedników.

Pieniądze zostały przeznaczone między innymi na zakup sprzętu medycznego dla szpitali i odkupienie od syndyka Stoczni Marynarki Wojennej. Mateusz Morawiecki mówił, że oddanie górnikom tego, co jest im należne, to "oczyszczenie sytuacji z przeszłości" i "zamknięcie rozdziału". Minister energii, Krzysztof Tchórzewski poinformował, że pieniądze będą wypłacane rodzinom górników emerytów do końca tego roku.

Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to tradycyjne uprawnienie górnicze, przysługujące zarówno pracownikom, jak i emerytom czy rencistom górniczym. Problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 roku, kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów.

Ze świadczeń skorzystać ma około 240 tysięcy rodzin górniczych.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: górnictwo finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawie 1,5 mld zł zysku branży górniczej. Dzięki restrukturyzacji, wyższym cenom węgla

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 10:30
- Górnictwo węgla kamiennego miało 1,45 mld zł zysku w I półroczu 2017 r. - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Po pierwszych sześciu miesiącach ub. roku branża miała stratę przekraczającą 800 mln zł.
rozwiń zwiń