X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

OZE: 40 mld zł na program wsparcia zielonej energii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:27
Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych o wartości 40 mld zł. Zakłada on, że producentom energii z tych źródeł zostanie przyznana pomoc państwa.
Odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energiiFoto: Glow Images/East News

- Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki. Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię - powiedziała unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

Pomoc dla producentów

W ramach programu, którego wartość szacuje się na 40 mld zł, producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa za pośrednictwem aukcji. Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 roku oraz czerwcu 2017 roku, a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 roku.

KE podała, że w ramach programu małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej. Beneficjenci otrzymają taką premię, w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. To ma im zagwarantować zwrot z inwestycji.

Komisja oceniła program pod kątem unijnych zasad pomocy państwa, przede wszystkim wydanych przez Komisję w 2014 r. wytycznych w sprawie pomocy państwa w sferze ochrony środowiska naturalnego i energii. Zgodnie z tymi wytycznymi w przypadku wspierania energii ze źródeł odnawialnych należy prowadzić aukcje.

KE: ewentualne zakłócenia konkurencji ograniczone

KE ustaliła, że polski program sprzyjać będzie rozwojowi różnych technologii energii ze źródeł odnawialnych i pomoże Polsce osiągnąć cele dotyczące środowiska i zmiany klimatu do 2020 r. Komisja stwierdziła ponadto, że ewentualne zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy państwa będą ograniczone.

Program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych jest finansowany z dodatkowej opłaty nałożonej na konsumentów energii. Polska zgłosiła również Komisji plany zmniejszenia obciążeń finansowych nałożonych na przedsiębiorstwa w niektórych sektorach energochłonnych. Będą one korzystać z obniżonej opłaty. Chodzi o to, by zapewnić im globalną konkurencyjność.

Przejście na system aukcyjny

Przypomnijmy, że rynek odnawialnych źródeł energii jest obecnie w fazie dużych zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o przejście z systemu zielonych certyfikatów na -  już od pewnego czasu obowiązujący - system aukcyjny.

On przede wszystkim gwarantuje stałą cenę energii przez 15 lat, czego wytwórcom nie zapewniał system zielonych certyfikatów, mówił Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

- Mówimy dzisiaj również o takiej zmianie, która dotyczy wszystkich wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii, którzy do tej pory już funkcjonują na rynku, czyli zbudowali swoje instalacje i od 1 stycznia 2018 roku będą musieli z tą wyprodukowaną energią wyjść na rynek energii i tam oferować ją sprzedawcom, spółkom obrotu. To powoduje zasadniczą komplikację dla wielu przedsiębiorstw – wyjaśniał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wytwórcy mieli do wyboru jeszcze możliwość sprzedaży energii bezpośrednio do sprzedawców zobowiązanych kupić ją po cenie regulowanej, wyznaczonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zmiana zasad oznacza spadek przychodów dla wielu farm wiatrowych, dodał Janusz Gajowiecki.

- Nasi eksperci szacują, że może to być spadek nawet o ok. 20 zł na 1 megawatogodzinie wyprodukowanej energii elektrycznej – mówił ekspert.

PAP/NRG, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycja w OZE jest opłacalna?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 10:40
Postępy w wykorzystaniu mikroinstalacji OZE na polskiej wsi pozostawiają wiele do życzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OZE: większość projektów obecnie nierentowna

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 10:10
Od 2012 roku rynek zielonych certyfikatów boryka się z problemem dużej nadpodaży. Powoduje to spadek ich wartości, a tym samym znaczenia jako środka wsparcia przy inwestycjach w Odnawialne Źródła Energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o OZE: zmiany wywołują skrajnie odmienne opinie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 18:52
W ubiegłym tygodniu Senat poparł nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Głównym jej założeniem jest powiązanie tzw. opłaty zastępczej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy energetyczne rosną dzięki ustawie o OZE

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 07:15
Od chwili przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o OZE indeks WIG-Energia wzrósł o 9,2 proc.
rozwiń zwiń