X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rynek mocy: kto za niego zapłaci?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 21:17
Za rynek mocy zapłacimy wszyscy, ale dzięki temu znikną problemy z dostawami energii, które mogą się pojawić za kilka lat.
Audio
  • Ile i kto zapłaci za rynek mocy, i dlaczego musimy ponieść te koszty, tłumaczy w Polskim Radiu 24 dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji DD./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Rynek mocy pozwoli na modernizację i odbudowę polskiej energetyki.
Rynek mocy pozwoli na modernizację i odbudowę polskiej energetyki.Foto: yelantsevv/shutterstock

Chodzi o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z którą już mieliśmy do czynienia, że energii zabraknie.

Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych. Odbiorcy będą płacić nie tylko za energię, ale także za gotowość do jej dostarczenia.

Dzięki rynkowi mocy jest szansa na modernizację polskiej energetyki

− Chodzi o to by firmy energetyczne, dysponując takim dodatkowym źródłem dochodów były w stanie sfinansować modernizację albo budowę nowych bloków, mówi dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji DD.

 Jak dodaje, przy podejściu pozytywnym zakłada się, że dodatkowe środki, wynoszące ponad 30 mld zł, zostaną wykorzystane na odbudowę nowych mocy wytwórczych polskiej energetyki, z wykorzystaniem nowych technologii.

 W rachunkach pojawi się opłata mocowa

 Od 2021 r. konsumenci w rachunkach będą płacić specjalną opłatę mocową.  Wg ministerstwa energii, dla Kowalskiego będzie to dla gospodarstwa domowego wydatek rzędu 2 złotych miesięcznie, zdaniem eksperta może być to wyższa kwota.

Najwięcej za rynek mocy zapłacą małe i średnie przedsiębiorstwa

−  Uważam, że będzie to trochę więcej – kilka złotych, przy czym znacznie więcej zapłacą mali i średni przedsiębiorcy, na których przekłada się największy ciężar poniesienia kosztów programu modernizacji energetyki w Polsce, mówi gość Polskiego Radia 24.

 Bez rynku mocy gospodarka poniesie duże straty

Ale nie wprowadzenie rynku mocy, zdaniem przedstawicieli rządu, to straty dla gospodarki w wysokości co najmniej 10 mld zł rocznie. Zgadza się z tym Sokołowski.

− Bez tego programu będziemy mieli problem z dostawami energii, a to kosztuje. Dlatego trzeba pozyskać nowe środki na odbudowę energetyki i dostosowanie jej do nowych norm emisyjnych, mówi ekspert. 

Dokładny koszt rynku mocy będzie znany po rozstrzygnięciu aukcji. Będą w nich startować wytwórcy energii proponując wynagrodzenia za gwarancję dostarczenia określonej mocy.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak