X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Orzeczenie w sporze PGNiG-Gazprom o cene gazu. Polska spółka zadowolona, czeka na dalsze postępowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 13:14
Trybunał arbitrażowy orzekł, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyła ważny i zasadny wniosek przeciwko Gazpromowi o renegocjację cen gazu na podstawie tzw. kontraktu jamalskiego.
Audio
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło ważny i zasadny wniosek o renegocjację cen gazu na podstawie tzw. kontraktu jamalskiego. Tak orzekł Trybunał Arbitrażowy w częściowym orzeczeniu w postępowaniu, które PGNiG wytoczyło Gazpromowi./IAR/.
  • Trybunał uznał także, wbrew twierdzeniom Gazpromu, że ma prawo zmienić cenę kontraktową w granicach żądania pozwu./IAR/
Trybunał arbitrażowy orzekł, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyła ważny i zasadny wniosek przeciwko Gazpromowi o renegocjację cen gazu na podstawie tzw. kontraktu jamalskiego.
Trybunał arbitrażowy orzekł, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyła ważny i zasadny wniosek przeciwko Gazpromowi o renegocjację cen gazu na podstawie tzw. kontraktu jamalskiego.Foto: Wikimedia Commons, Lowdown

Tak orzekł Trybunał Arbitrażowy w częściowym wyroku w postępowaniu, które PGNiG wytoczyło Gazpromowi.

PGNiG zwróciło się do Trybunału Arbitrażowego po negocjacjach ze stroną rosyjską w maju 2015 roku. Pół roku później spółka złożyła pozew przeciwko Gazpromowi.

PGNiG przyjmuje orzeczenie z satysfakcją

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z satysfakcją przyjęło częściowe orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w postępowaniu, które PGNiG wytoczyło rosyjskiemu Gazpromowi.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że częściowe orzeczenie satysfakcjonuje polską spółkę.

− Jesteśmy zadowoleni z orzeczenia Trybunału, dlatego że uwzględnił praktycznie wszystkie zasadnicze elementy, które złożyliśmy w pozwie i których spodziewaliśmy się w wyniku procedury arbitrażowej - powiedział prezes PGNiG.

Trybunał uznał, że PGNiG spełnił przesłanki wynikające z kontraktu  z 1996 r. uprawniające do ustalenia nowej ceny gazu

Jak podaje PGNiG, Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie ustalił, że składając wniosek z 2014 roku o renegocjację ceny kontraktowej, polska spółka spełniła przesłankę opisaną w kontrakcie z 1996 roku, uprawniającą do żądania obniżenia stawek i ustalenia nowej, niższej ceny za gaz. Gazprom przez lata odrzucał możliwość takiej zmiany, w związku z czym cena kontraktowa znacząco przewyższała ceny na rynkach europejskich.

Kwestia ustalenia nowej ceny zapadnie w dalszym etapie postepowania

Trybunał uznał także, wbrew twierdzeniom Gazpromu, że ma prawo zmienić cenę kontraktową w granicach żądania pozwu. Zgodnie z orzeczeniem kwestia ustalenia nowej ceny będzie rozstrzygnięta w dalszym etapie postępowania.

Nowa cena powinna obowiązywać z mocą wsteczną, od 1 listopada 2014 roku. Piotr Woźniak poinformował, że Trybunał wyznaczył dwa kolejne terminy rozpraw - na 18 lipca i 6 września. Na drugiej z tych rozpraw stawią się strony i możliwe są bardziej szczegółowe ustalenia.

Wydanie częściowego wyroku nie wyklucza możliwości osiągnięcia porozumienia cenowego przez PGNiG i Gazprom.

Podpisany w 1996 roku kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą, PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 miliarda metrów sześciennych zakontraktowanego gazu rocznie. Umowa obowiązuje do 2022 roku.

Zobacz więcej na temat: PGNiG Gazprom gaz ziemny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak