X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dlaczego umowa na zakup gazu z USA jest ważna dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 18:00
Polska ma kolejną umowę na gaz ze Stanów Zjednoczonych - na niemal ćwierć wieku. Przy podpisaniu umowy między PGNiG, a amerykańską firmą Cheniere  byli obecni prezydent Andrzej Duda i amerykański sekretarz energii Rick Perry. Umowa, którą negocjowano ponad rok, to wstęp do kolejnych zakupów. Więcej o tym co daje Polsce umowa na dostawy gazu w radiowej Jedynce w materiale Marcina Jagiełowicza.
Audio
  • O tym co daje Polsce umowa w radiowej Jedynce Marcin Jagiełowicz.​
Podpisanie umowy przez PGNiG SA oraz amerykańską firmę Cheniere Marketing International LLP na zakup skroplonego gazu ziemnego z USA od 2019 roku. Wiceprezes Cheniere Inc Anatol Feygin i prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Podpisanie umowy przez PGNiG SA oraz amerykańską firmę Cheniere Marketing International LLP na zakup skroplonego gazu ziemnego z USA od 2019 roku. Wiceprezes Cheniere Inc Anatol Feygin i prezes PGNiG Piotr Woźniak.Foto: Tomasz Hamrat/GazetaPolska/Twitter

Polska ma kolejną długoterminową umowę na skroplony gaz. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że temat zakupu amerykańskiego LNG pojawił się 2 lata temu w czasie wizyty w Polsce amerykańskiego przywódcy. To kolejny krok w stronę niezależności energetycznej.

- To są realne działania zmierzające do zapewnienia Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego - mówił prezydent Andrzej Duda. 

Pierwsza dostawa skroplonego gazu ma dotrzeć do Polski w przyszłym roku. W ciągu trzech pierwszych lat do gazoportu w Świnoujściu ma trafić nieco ponad pół miliona ton LNG, w kolejnych latach niemal 30. Przy podpisaniu dzisiejszej umowy obecny był amerykański sekretarz energii Rick Perry. 

- Dywersyfikacja w energetyce jest kluczowa dla pozycji Polski. Dostrzegacie to, wasi przywódcy to dostrzegają. Moje uznanie dla polskich władz za to, że widzą potrzebę dywersyfikacji dostaw - mówił Rick Perry. 

Prezes PGNiG powiedział, że wynegocjowana cena jest o 20-30 procent niższa od tej jaką spółka płaci za gaz ściągany z Rosji. Zapowiedział też, że PGNIG może podpisać jeszcze z Amerykanami dwie umowy.

- Negocjacje trwały ponad rok. To była trudna praca i miała swoje dramatyczne zwroty w trakcie negocjacji, ale ostatecznie doszliśmy do porozumienia - mówił Piotr Woźniak.  

Dzisiejsza umowa ma wpisywać się w projekt niezależności energetycznej. Do 2022 roku kiedy wygaśnie kontrakt z rosyjskim Gazpromem ma być już rozbudowany polski terminal LNG w Świnoujściu. W planach jest też sprowadzanie norweskiego gazu przez Danię za pomocą Baltic Pipe. Mniejsze kontrakty to element tego projektu  - mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

- Dotychczasowe długie umowy wypełniające cały wolumen z jednego kierunku zostaną zastąpione umowami krótkimi, średnimi i dłuższymi, czyli zapewniona jest elastyczność dostawców i kierunków z których sprowadzamy gaz - dodał. 

W październiku PGNIG podpisało umowy na dostawy LNG z dwiema amerykańskimi firmami. Polska sprowadza  też skroplony gaz z Kataru. Podpisany dziś kontrakt ma obowiązywać 24 lata.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw 

Zobacz więcej na temat: gaz ziemny USA PGNiG
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gaz LNG z USA w Polsce pomoże w negocjacjach z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:26
Polskie działania, dywersyfikujące dostawy gazu, zostały zauważone przez rosyjskich komentatorów. Jak piszą,  podpisane przez PGNiG umowy ws. dostaw gazu skroplonego (LNG) z USA wzmacniają pozycję strony polskiej w negocjacjach z Gazpromem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: przyśpieszymy rozwój sieci gazowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:30
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Program przyśpieszenia inwestycji w sieć gazową Polski. Za sprawą tego programu gaz trafi do 300 gmin, a tym samym powstanie prawie 5 tysięcy sieci gazowych i 77 stacji LNG. Program zainaugurowano w gminie Halinów, w województwie mazowieckim. To tam rozpocznie się gazyfikacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG złożyło skargę na decyzję KE ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:44
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wystąpiło na drogę prawną przeciw Komisji Europejskiej, zaskarżając do sądu UE jej decyzję dotyczącą ugody z Gazpromem - poinformowało PAP źródło zbliżone do sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kupi gaz z USA. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 13:27
- Rosyjski "straszak gazowy" już słabo działa - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert". Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz firma Cheniere Marketing International podpisały 24-letnią umowę na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń