X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wzrost cen prądu: rząd szuka sposobu na mniejsze rachunki dla firm i gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:25
Rząd szuka sposobu na ograniczenie i złagodzenie wysokich podwyżek cen prądu, które zapowiadają na 2019 r. koncerny energetyczne. Z jednej strony naciska, aby zmniejszyły swoje apetyty, z drugiej – rozmawia z ministerstwem finansów o rekompensatach za podwyżki dla firm i gospodarstw domowych.
Audio
  • Minister finansów czeka na projekt dotyczący dopłat do rachunków za prąd. Teresa Czerwińska powiedziała dziennikarzom, że dopiero wówczas będzie można ocenić możliwości finansowania dopłat, które zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski./IAR/
  • Minister energii zapowiedział, że zwróci się do firm energetycznych o dokładne przeanalizowanie kosztów, co ma pozwolić na złagodzenie wzrostu cen energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw. /IAR/.
Rząd szuka sposobów na zmniejszenie zapowiadanych wzrostów ceny prądu.
Rząd szuka sposobów na zmniejszenie zapowiadanych wzrostów ceny prądu.Foto: pixabay

Przypomnijmy, producenci energii złożyli już do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen. Średnio mogą one wynieść około 30 procent w przypadku gospodarstw domowych.

Jednocześnie samorządy też otrzymują zapowiedzi drastycznych podwyżek cen energii dla podległych im jednostek – szpitali, zakładów komunalnych. Podwyżki mają w tym wypadku sięgnąć nawet 70-80 procent. Podwyżki nie ominą również małych firm.

Energetycy tłumaczą skalę podwyżek drastycznym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, swoje znaczenie mają też rosnące ceny węgla – głównego surowca wykorzystywanego do produkcji prądu w Polsce.

Minister Energii: w rachunku za prąd nie tylko ceny energii

Odpowiadający na interpelację minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że przekłamaniem są stwierdzenia, iż rachunki odbiorców mają wzrosnąć o 60-70 proc., bo w płaconym rachunku są jeszcze inne niż cena energii elementy, takie jak np. akcyza czy VAT. U odbiorców te dodatkowe koszty stanowią mniej więcej połowę ceny.

− Zatem jeśli mówimy, że ceny hurtowe wzrastają o 5 proc., cena u odbiorców wzrastają o 2,5 proc. - wyjaśniał minister. Należy zatem odróżnić ceny energii elektrycznej w hurcie, czyli na giełdzie, od opłat, które ponoszą odbiorcy.

Przekonywał, że ceny energii na giełdach wzrastają w całej Unii, również w państwach ze znaczącym udziałem OZE. W Polsce wskaźnik wzrostu cen jest i tak niższy niż gdzie indziej.

Czynnikiem najbardziej cenotwórczym, mówił, są ceny praw do emisji, które podniosły się o 400 proc. "Koszt praw do emisji został podniesiony z 5 euro do 19-20 euro" - powiedział Tchórzewski.

Minister Energii zwraca się do rad nadzorczych koncernów energetycznych

Minister energii zapowiedział, że zwróci się do firm energetycznych o dokładne przeanalizowanie kosztów, co ma pozwolić na złagodzenie wzrostu cen energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw.

Minister apeluje o nadzwyczajne procedury oszczędnościowe w zakładach energetycznych

Odpowiadając na poselskie pytania z sejmowej trybuny Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że resort ma świadomość, iż proponowane ceny prądu po podwyżkach są wysokie i dlatego zapowiada konkretne działania – w tym wystąpienie do przewodniczących rad nadzorczych aby dokonali audytu kosztów w celu wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych przedsiębiorstw.

− Celem jest sprowadzenie podwyżek do minimum, jakie można wprowadzić - mówi Tchórzewski.

Bardzo dużo zależy od zgody regulatora

Jak jednocześnie dodaje, nie wiadomo jeszcze jak wysokie będą podwyżki cen prądu. Zależy to od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który rozpatrzy wnioski firm energetycznych.

Rząd zapowiada 4 mld zł na dopłaty do firm i gospodarstw domowych za podwyżki cen prądu

Minister energii zapowiedział wcześniej, że wobec podwyżki cen energii elektrycznej, zostaną uruchomione dopłaty dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Na ten cel ma zostać przeznaczonych w przyszłym roku łącznie około 4 miliardów złotych.

Jak wyjaśniał kilka dni temu  minister energii Krzysztof Tchórzewski, resort finansów oraz jego ministerstwo poszukują pieniędzy na rekompensaty. Według niego być może skorzysta na nich część firm. Ministerstwo rozważa takie rekompensaty dla małych i średnich firm. Ich jednak minister nie chce zagwarantować.

Minister finansów czeka na projekt rozporządzenia o dopłatach do rachunków za prąd

Tymczasem minister finansów czeka na projekt dotyczący dopłat do rachunków za prąd.

Teresa Czerwińska powiedziała dziennikarzom, że dopiero wówczas będzie można ocenić możliwości finansowania dopłat, które zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 Minister podkreśliła, że każdy projekt zawiera ocenę skutków regulacji i dopiero na tej podstawie będzie można rozmawiać o możliwościach finansowania.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed nami podwyżki cen prądu. Może warto zmienić dostawcę?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 20:25
Rośnie liczba osób, które zmieniają sprzedawcę energii. I dobrze, bo prąd ma zdrożeć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządy zaskoczone podwyżkami cen prądu na 2019 r. Wzrost nawet o 70 procent

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 09:37
Lokalne władze w szoku przeglądają oferty sprzedawców prądu, unieważniają przetargi i biją na alarm. Droższy prąd oznacza droższą kolej, szkoły i szpitale - czytamy w środowym "Pulsie Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny energii dla przemysłu ostro w górę. Co to oznacza dla konsumentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 13:28
Cena uprawnień do emisji CO2 przekroczyła 20 euro za tonę. Rok temu stawka wynosiła 5 euro. Drożeje też węgiel, na którym oparta jest polska energetyka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 mld zł ma kosztować polską gospodarkę wzrost cen energii w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 18:55
Wzrost cen energii elektrycznej w 2019 r. będzie kosztował polską gospodarkę prawie 16 mld zł, w 2020 r. - 22 mld zł wobec 2016 r. - wyliczyli eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Dla porównania, roczny budżet na naukę i szkolnictwo wyższe to ok. 25 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Tchórzewski: wszystkie gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty za energię

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:15
Rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce zrekompensować gospodarstwom domowym i firmom wzrost cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 16:20
Rząd zapowiada zrekompensowanie wzrostu cen energii elektrycznej gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom, wynikającego z konieczności wysokich opłat za emisję CO2. Eksperci jednak ostrzegają - bez strukturalnych zmian w energetyce, wdrożenia rzeczywistego miksu energetycznego, rekompensaty nie starczą na długo.
rozwiń zwiń