X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Fiskus chce, aby kierowcy Ubera w Polsce płacili PIT. Uber - zapewnia, że zapłacą

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 18:11
Polski fiskus chce aby kierowcy Ubera płacili podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Przedstawiciel Ubera w Polsce zapewnia - oczywiście będą płacić.
Audio
  • Jak działa Uber w Polsce i dlaczego nie zamierza ukrywać się przed fiskusem i stawia na jawność mówi w Polskim Radiu 24 Kacper Winiarczyk, dyrektor ds. operacyjnych Ubera w Polsce./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
MF: osoby fizyczne osiągające dochody z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Uber powinny samodzielnie wypełniać obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznych
MF: osoby fizyczne osiągające dochody z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Uber powinny samodzielnie wypełniać obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznychFoto: Pixabay

Dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu świadczenia usług transportowych z wykorzystaniem aplikacji Uber podlegają opodatkowaniu PIT-em na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - informuje Ministerstwo Finansów.

Według MF, obowiązek zapłaty podatku od uzyskanych dochodów powstaje niezależnie od spełnienia warunków do wykonywania działalności gospodarczej przewidzianych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Brak wpisu do ewidencji nie zwalnia z PIT

"Oznacza to, że niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bądź obowiązku uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie przewozu osób nie ma wpływu na powstanie i zakres obowiązków podatkowych" - wyjaśnił resort finansów w czwartkowym komunikacie.

Czytaj o Uberze w Polsce
taxi free 1200.jpg
Uber to dla kierowców i pasażerów „american dream”, czyli kto i jak na tym zarabia

MF: kierowcy Ubera powinni płacić podatki i składki

"Osoby fizyczne osiągające dochody z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Uber powinny samodzielnie wypełniać obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznych" - dodano.

Uber działa w Polsce już w trzech miastach

Uber działa w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Poprzez aplikację mobilną klient zamawia samochód z kierowcą. Opłatę pobiera się z karty kredytowej pasażera. Firma nie płaci podatków w kraju, pieniądze idą na rachunek w USA. Kierowcy omijają też krajowego fiskusa. Uderza to w taksówkarzy, bo stawki za przejazd z Uberem są niższe.

Kierowcy Uber protestują przeciwko niskim stawkom... w Uber (napisy)

Źr. US CBS/x-news

Przedstawiciel Ubera w Polsce: kierowcy będą płacić podatki

Jak zapowiedział przedstawiciel Ubera jego firma dostosuje się do polskich przepisów. Jesteśmy gotowi na dialog - mówi Kacper Winiarczyk.

– Kierowcy Ubera mają obowiązek płacenia podatków i muszą to robić zgodnie z podpisaną umową - mówił na antenie Polskiego Radia 24 przedstawiciel polskiego oddziału tej amerykańskiej firmy.

Uber nie chce ukrywać płatności

Kacper Winiarczyk, dyrektor ds. operacyjnych Ubera w naszym kraju zapowiedział także, że na prośbę organów skarbowych udostępnione mogą zostać informacje na temat płatności na rzecz kierowców.

Odniósł się tym samym do dzisiejszego komunikatu resortu finansów w którym ministerstwo przypomina o płaceniu publicznych danin przez współpracujących z Uberem.

Sam rynek przewozów musi zostać uregulowany mówił gość Polskiego Radia 24 komentując projekt posłów PO, którzy chcą by przewoźnicy obowiązkowo swoje siedziby mieli w Polsce i tu płacili podatki. Sami kierowcy obowiązkowo musieliby zakładać działalność gospodarczą i uzyskiwać odpowiednie licencje.

Posłowie chcą licencji i podatków dla Ubera w Polsce

W Sejmie jest już projekt PO zmian w ustawie o transporcie drogowym. Według niego licencję taksówkarską musiałyby zdobyć osoby współpracujące z takimi pośrednikami jak Uber. Pośrednik będzie też musiał otworzyć w kraju siedzibę i płacić podatki polskiemu fiskusowi.

PAP, Krzysztof Rzyman, jk

Zobacz więcej na temat: transport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak