X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rusza Pomorska Kolej Metropolitalna. Połączy Trójmiasto z Kaszubami

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 21:37
W niedzielę ruszyła Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM), czyli ok. 20-kilometrowa nowa linia łącząca Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej łącząca się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Początkowo pociągi będą kursowały głównie na trasie z Wrzeszcza do lotniska.
Audio
  • Ewa Kopacz otworzyła 20 - kilometrowy odcinek linii kolejowej łączący Gdańsk Wrzeszcz z lotniskiem im. Lecha Wałęsy. Szefowa rządu mówiła, że inwestycja kosztująca ponad 1 mld zł, powstała dzięki funduszom europejskim./IAR/.
Polska Kolej Metropolitalna to pierwsza od 40 lat całkowicie nowa linia kolejowa w Polsce i największa inwestycja samorządowa Pomorza. PKM łączy stację Gdańsk Wrzeszcz z linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.
Polska Kolej Metropolitalna to pierwsza od 40 lat całkowicie nowa linia kolejowa w Polsce i największa inwestycja samorządowa Pomorza. PKM łączy stację Gdańsk Wrzeszcz z linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Foto: PAP/Jan Dzban

─ Dziś jest wielki dzień dla Gdańska i mieszkańców regionu; historyczne połączenie kolejowe między Trójmiastem a Kaszubami, ale też nowe perspektywy i alternatywa dla transportu drogowego – powiedziała premier Ewa Kopacz z okazji inauguracji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Inwestycja kosztowała ponad 1 mld zł

"Duża inwestycja, która w większości sfinansowana została z funduszy europejskich, bo na ponad miliard złotych, 618 mln zł pochodzi z UE" – powiedziała szefowa rządu. "To świadczy o tym, jak fundusze europejskie i jak dobre ich wykorzystanie przez samorządowców potrafi zmienić nasze codzienne życie, bo ta kolej to jest ułatwienie życia mieszkańców Gdańska i okolic" – dodała.

Oceniła, że "to wyjątkowa inwestycja: ambitna, wręcz wizjonerska". Argumentowała, że "nie tylko dlatego, że finansowanie jest tak ogromne, ale też dlatego, że użyteczność i rozmach, z którym została zrealizowana, jest ogromny".

Premier Kopacz wzięła udział w niedzielę w pierwszym przejeździe pociągu, symbolicznie otwierającym linię PKM. Pociąg przejechał ze stacji PKM Lotnisko do przystanku PKM Strzyża, gdzie odbywa się Dzień Otwarty PKM. Z tej okazji z PKM mogą skorzystać pierwsi pasażerowie na trasie Strzyża-lotnisko w Rębiechowie.

Kolej regularne kursy rozpoczyna we wtorek

Regularne kursowanie PKM rozpoczyna we wtorek. Przewozy pasażerskie obsługuje PKP Szybka Kolej Miejska (SKM) w Trójmieście.

 We wrześniu ruch pociągów będzie się odbywał głównie na trasie Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Port Lotniczy. W dni powszednie na tej trasie będą kursowały średnio w ciągu godziny po cztery pociągi w każdą stronę i ok. 70 par pociągów w ciągu dnia; w dni wolne ma być o połowę mniej. Rano i wieczorem będą też pociągi na trasie Wrzeszcz-Gdynia.

Kolej połączy Trójmiasto z Kartuzami i Kaszubami

Od 1 października mają być uruchomione pociągi z Wrzeszcza i Gdańska Głównego do Kartuz oraz z Wrzeszcza do przystanku Gdańsk Osowa.

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Spółka realizująca inwestycję przekonuje, że jest to pierwsza od 40 lat całkowicie nowa linia kolejowa w Polsce i też pierwsza w kraju linia kolejowa wybudowana przez samorząd wojewódzki.

Władze województwa liczą, że budowa PKM będzie pierwszym krokiem do znaczącego usprawnienia komunikacji publicznej w regionie. Zakłada się, że z połączenia korzystać mogą głównie osoby dojeżdżające do Trójmiasta z Kartuz i z Kaszub.

Według przeprowadzonych badań z PKM może korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów. Dzięki PKM Gdańsk odzyska bezpośrednie połączenie kolejowe z Kartuzami i Kościerzyną, zniszczone w czasie II wojny światowej.

PAP, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 1 września Przewozy Regionalne tną połączenia komercyjne: bez interRegio, Regioekspres i REGIObusów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 20:37
Z końcem sierpnia spółka Przewozy Regionalne zawiesi kursowanie większości pociągów działających na zasadach komercyjnych, czyli interRegio (przewozy ogólnokrajowe) i Regioekspres (międzynarodowe) oraz interREGIObusy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Impuls 45WE: polski pociąg pobił rekord prędkości. Osiągnął 226 km/h

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 08:44
Nad ranem został pobity rekord prędkości polskich pociągów. Impuls 45WE pojechał z prędkością 226 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord prędkości pojazdu szynowego skonstruowanego i wyprodukowanego w naszym kraju.
rozwiń zwiń