Gospodarka

Problemy polskich przewoźników w Rosji: rozmowy od nowa?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 20:11
Rozstrzygnięcia w sprawie drogowych przewozów towarowych pomiędzy Polską a Rosją mogą zapaść w ciągu kilku dni, ale mogą też potrwać znacznie dłużej - przyznaje wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.
Audio
  • Decyzje mogą zapaść w ciągu kilku dni, ale cały proces może też potrwać znacznie dłużej - przyznaje wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. /IAR/.
  • Wiceminister Jerzy Szmit powiedział, że piątkowe rozmowy w zasadniczy sposób popchnęły rozmowy do przodu./IAR/.
  • Rosja i Polska wciąż bez porozumienia w sprawie TIR-ów - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Rosja od lutego wstrzymała wydawanie pozwoleń na przewóz dla polskich ciężarówek, Polska odpowiedziała tym samym.
Rosja od lutego wstrzymała wydawanie pozwoleń na przewóz dla polskich ciężarówek, Polska odpowiedziała tym samym. Foto: Pixabay

Reprezentant polskiej strony w negocjacjach z Rosjanami ocenił, że teraz wszystko zależy od ich postawy i odpowiedzi na przesłany protokół z piątkowych negocjacji.

Rozmowy trzeba będzie zaczynać od nowa?

- Jeżeli okaże się, że do tego protokołu jest duża liczba zastrzeżeń i de facto niemal od nowa musimy rozpoczynać nasze rozmowy, to obawiam się, że jeszcze trochę to potrwa - powiedział dziennikarzom Jerzy Szmit po poniedziałkowym spotkaniu z polskimi przewoźnikami w Grabanowie koło Białej Podlaskiej.

Czytaj więcej
tir ciężarówka kierowca droga trasa free 1200.jpg
Komisja Europejska nie pomoże Polsce w sporze z Rosją w sprawie zezwoleń transportowych

 Podczas piątkowych rozmów uzgodniono część spraw

Wiceminister Jerzy Szmit zapewnił, że piątkowe rozmowy w zasadniczy sposób popchnęły rozmowy do przodu. Wyjaśnił, że uzgodniono zasady na jakich będzie odbywał się transport oraz to, że strona rosyjska do końca marca zmodyfikuje swoje przepisy wewnętrzne wprowadzone w ostatnich miesiącach.

Co z okresem przejściowym?

Do uzgodnienia pozostały jeszcze ilość wzajemnych pozwoleń na transport oraz zasady prowadzenia działalności przewozowej w okresie przejściowym, czyli do końca marca.

Rosyjscy kierowcy skarżą się na kolejki

Rosyjscy kierowcy skarżą się na blokadę polskich granic. Według agencji Ria Novosti, w długich kolejkach utknęły setki ciężarówek.

Agencja Ria Novosti twierdzi, że najdłuższe kolejki rosyjskich ciężarówek ustawiły się na białorusko-litewskich przejściach granicznych. Przez Białoruś kierowcy próbują dostać się do litewskiego portu w Kłajpedzie. Tam kontenery ładowane są na promy i, omijając Polskę, docierają do Niemiec. Druga trasa, którą wybierają rosyjscy przewoźnicy, aby ominąć nasz kraj. prowadzi przez Białoruś i Ukrainę na Słowację, Węgry i do Rumunii.

Impas trwa od lutego

Rosja od lutego wstrzymała wydawanie pozwoleń na przewóz dla polskich ciężarówek, Polska odpowiedziała tym samym. Dla Polski ta sytuacja oznacza perturbacje dla dwóch i pół tysiąca firm, które obsługiwały ten rynek. Ale trudności mają również przewoźnicy rosyjscy. Po zamknięciu tranzytu przez Ukrainę i Turcję stracili oni jedyny szlak towarowy z Europy Zachodniej do Rosji.

IAR, jk

Zobacz więcej na temat: Rosja transport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polsko-rosyjski spór o przewoźników: nie ma porozumienia. Rosyjskie propozycje nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 21:44
Polska i Rosja nie doszły do porozumienia w sprawie powrotu polskich przewoźników do tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez porozumienia. Polscy przewoźnicy na razie nie wrócą do Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 20:40
Trzeci dzień rozmów w sprawie powrotu polskich przewoźników do Rosji nie przyniósł pozytywnych rezultatów.
rozwiń zwiń