X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Afera Volkswagena: możliwe odszkodowania w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:12
Odszkodowania dla właścicieli Volkswagena z wadliwym oprogramowaniem w Polsce jest także możliwe.
Audio
  • W Polsce jest ponad 140 tysięcy wadliwych samochodów, ale na razie do stowarzyszenia, które przygotowuje pozew zbiorowy dołączyło 600 osób - mówi Konrad Kacprzak ze Stowarzyszenia osób poszkodowanych przez spółki grupy Volkswagen AG./IAR/
  • Zgodnie z procedurą właściciele wadliwych aut powinni dostać powiadomienie o konieczności pojawienia się w serwisie, aby producent dokonał naprawy na własny koszt. Jednak mecenas Konrad Kacprzak ostrzega, że naprawa zmieni parametry samochodu./IAR/.
14,7 mld dol. będzie kosztować w USA wykup i naprawa aut, odszkodowania i kary.
14,7 mld dol. będzie kosztować w USA wykup i naprawa aut, odszkodowania i kary.Foto: pixabay

W Polsce jest ponad 140 tysięcy wadliwych samochodów, ale na razie do stowarzyszenia które przygotowuje pozew zbiorowy dołączyło 600 osób. Mecenas Konrad Kacprzak ze Stowarzyszenia osób poszkodowanych przez spółki grupy Volkswagen AG mówi, że jego kancelaria będzie dążyła do podobnych odszkodowań, jakie zostaną wypłacone w Stanach Zjednoczonych.

Właściciele aut powinni dostać powiadomienie o stawieniu sie w serwisach

Zgodnie z procedurą właściciele wadliwych aut powinni dostać powiadomienie o konieczności pojawienia się w serwisie, aby producent dokonał naprawy na własny koszt. Jednak mecenas Konrad Kacprzak ostrzega, że naprawa zmieni parametry samochodu.

Mówi, że według ich ekspertów naprawa o ile zakończy się powodzeniem, to być może doprowadzi do zgodności emisji spalin z przepisami, ale zmniejszy się moc silnika, pogorszy się przyspieszenie, prawdopodobnie zwiększy się także zużycie paliwa.

Do pozwu zbiorowego można dołączyć na stronie internetowej StopVW.pl do połowy lipca.

Afera Volkswagena będzie kosztować koncern w USA do 14,7 mld dolarów

Tymczasem Volkswagen wyda w USA do 14,7 mld dolarów w związku ze skandalem wokół fałszowania pomiarów toksyczności spalin w jego samochodach - poinformowała we wtorek agencja dpa.

Powołała się ona na dokument przedstawiony wcześniej tego samego dnia sądowi w San Francisco przez amerykańskie podmioty, które występują w postępowaniu prawnym przeciwko niemieckiemu koncernowi jako strona powodowa.

14,7 mld dol. będzie kosztować w USA wykup i naprawa aut, odszkodowania i kary

Wymieniona tam suma obejmuje koszty wykupienia zakwestionowanych samochodów oraz wydatki na odszkodowania i kary.

Twarde warunki ugody z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości

Według wspomnianego dokumentu Volkswagen zobowiązał się do wykupienia bądź przekonstruowania setek tysięcy samochodów z silnikami Diesla, wpłacenia 2,7 mld dolarów na fundusz wspierania projektów ochrony środowiska oraz zainwestowania 2 mld dolarów w infrastrukturę służącą redukowaniu emisji.

Są to warunki ugody z wymiarem sprawiedliwości USA, które należało najpóźniej do wtorku przedstawić w celu zatwierdzenia amerykańskiemu sędziemu Charlesowi Breyerowi.

Afera w Volkswagenie. Co robić, jeśli nasz samochód ma wadliwy system?

Źr. TVN Biznes i Świat/x-news

Ostateczna decyzja sędziego Breyera spodziewana jest w lipcu. Jego akceptacja otworzy drogę do wypłacenia powodom zadeklarowanych przez Volkswagena pieniędzy.

Niemcy przyłapani na oszustwie technologicznym dotyczącym emisji spalin

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Musi się teraz spodziewać wieloletnich procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

Odszkodowań chcą inwestorzy giełdowi

Ponadto inwestorzy rynkowi chcą uzyskać od koncernu odszkodowania z tytułu strat, jakie ponieśli na zniżce kursu jego akcji. Argumentują, że wbrew obowiązującym przepisom Volkswagen zbyt późno ostrzegł giełdę przed potencjalnymi finansowymi następstwami afery. Postępowanie takie może być również uznane za przestępcze manipulowanie rynkiem, co bada obecnie niemiecka prokuratura.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: motoryzacja USA volkswagen
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afera Volkswagena. UOKiK sprawdził koncern

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 17:42
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma dane o akcji serwisowej Volkswagena w Polsce, ale szczegóły są utajnione. Chodzi o naprawę samochodów z oprogramowaniem fałszującym emisję spalin w pojeździe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Volkswagen wypłaci swym klientom w USA od 1 do 7 tys. dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 22:52
Volkswagen wypłaci w USA nabywcom jego samochodów z silnikami Diesla kwoty do 7 tys. dolarów jako kompensatę skandalu z instalowaniem w tych pojazdach oprogramowania fałszującego pomiary toksyczności spalin - poinformował w czwartek serwis ekonomiczny Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VW zapłaci w USA 10 miliardów kary

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 08:29
Właściciele Volkswagenów z silnikiem diesla otrzymają po kilka tysięcy dolarów odszkodowania w związku oszukiwaniem przez niemiecki koncern podczas pomiarów emisji spalin.
rozwiń zwiń