X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Afera Volkswagena: pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko koncernowi. Będą kolejne przeciwko Audi, Skodzie i Seatowi. Volkswagen odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 18:24
W czwartek złożony został pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko firmie Volkswagen AG - poinformowało stowarzyszenie STOP VW.
Audio
  • Jest pierwszy w Polsce zbiorowy pozew przeciwko koncernowi Volkswagen. Złożyli go dziś rano w warszawskim sądzie prawnicy reprezentujący kilkudziesięciu właścicieli aut z wadliwym oprogramowaniem. /IAR/.
Według STOP VW niemiecki koncern mógł wprowadzić na Polski rynek nawet ok. 200 tys. samochodów z wadliwym oprogramowaniem.
Według STOP VW niemiecki koncern mógł wprowadzić na Polski rynek nawet ok. 200 tys. samochodów z wadliwym oprogramowaniem.Foto: Pixabay

Niemiecki koncern na polski rynek wprowadził ok. 140 tys. pojazdów z systemem manipulującym poziomem emisji spalin.

Pozew złożony w sądzie w Warszawie

Wiceprezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen AG Jędrzej Chmielewski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że pozew został złożony o godz. 9 rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Pozew nie przeciwko polskim dilerom ale Volkswagenowi w Wolfsburgu

"Zdecydowaliśmy, że pozew powinien być skierowany przeciwko głównemu winowajcy, czyli VW AG z siedzibą w Wolfsburgu. To jest główna spółka całego koncernu. Nie są odpowiedzialni dilerzy w Polsce czy osoby sprzedające używane samochody, bo mogą nie mieć świadomości, że sprzedają wadliwy produkt. Tę świadomość miał tylko VW, który wprowadził samochód do obrotu i doprowadził do jego zakupu przez klienta końcowego" - dodał Jacek Kacprzak prawnik ze stowarzyszenia.

Ekspert: W Polsce jest ok. 100 tysięcy aut grupy Volkswagena, których dotyczy afera spalinowa

Źr. TVN Biznas i Świat/x-news

Koncern z pełną świadomością manipulował oprogramowaniem ws. spalin

Według niego niemiecki koncern dopuścił się czynu zabronionego, "ponieważ z pełną premedytacją, wiedząc że ten samochód nie spełnia norm zdecydował o zastosowaniu manipulującego oprogramowania, dzięki któremu wadliwy samochód mógł w ogóle przejść badanie homologacyjne".

Pozew 55 osób o roszczenie w wysokości 30 tys. zł od samochodu

Na razie pozew dotyczy 55 osób, ale jak powiedział Kacprzak sąd wyznaczy nowy termin od 1 do 3 miesięcy, w którym każdy z poszkodowanych będzie mógł do niego przystąpić. Wysokość roszczenia w pozwie wynosi 30 tysięcy złotych od jednego samochodu. Łącznie jest to ok. 1,5 mln zł.

Stowarzyszenie wyjaśniło, że kwota 30 tys. zł wynika z kosztów jakie muszą ponieść właściciele wadliwych samochodów, aby doprowadzić go do zgodności z normami emisji spali, ale również - jak podkreśla STOP VW - by pojazd nie stracił swoich parametrów technicznych.

"Wszelkie informacje jakie otrzymujemy od rzeczoznawców dotyczących akcji serwisowych wskazują, że samochód nawet jeżeli spełni normy emisji spalin, co także budzi wątpliwości, to pogarsza się możliwość przyspieszenia, zwiększa się zużycie paliwa, zmniejsza się komfort prowadzenia tego samochodu, ponieważ zwiększa się poziom hałasu" - przekonywał prawnik.

 Szykowane są kolejne pozwy przeciwko Audi, Skodzie i Seatowi

Przedstawiciele organizacji poinformowali, że wkrótce do sądu mają trafić kolejne pozwy przeciwko Audi, Skodzie oraz Seatowi.

Według STOP VW niemiecki koncern mógł wprowadzić na Polski rynek nawet ok. 200 tys. samochodów z wadliwym oprogramowaniem, które fałszowało poziom emisji spalin. Według Volkswagen Group Polska do naszego kraju trafiło ok. 140 tys. takich pojazdów.

Stowarzyszenie podkreśla, że wadliwe pojazdy VW przekraczały normy emisji tlenków azotu nawet 40-krotnie.

Sprawą zajmuje się już prokuratura

Wiceprezes Stowarzyszenia Jędrzej Chmielewski dodał, że sprawą VW zajęła się też Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Według informacji przedstawionych na konferencji prasowej chodzi o postepowanie ws. posługiwania się poświadczającymi nieprawdę certyfikatami o spełnianiu norm emisji spalin przez pojazdy wyposażone w silniki 2.0 Tdi EA 189 E5 z zainstalowanym oprogramowaniem fałszującym wyniki pomiaru składu spalin.

Takie działanie miało wprowadzić w błąd nabywców samochodów co do posiadania cech wskazanych w świadectwach homologacji i certyfikacji, a także gwarantowanych przez producenta parametrów technicznych i możliwości dopuszczenia do obrotu, co doprowadziło nabywców do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Volkswagen nie komentuje kwestii prawnych zawartych w pozwie

"Wątków prawnych tego zagadnienia nie komentujemy" - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP PR Manager Volkswagen Group Polska Tomasz Tonder.

Przypomniał, że w grudniu 2015 r. koncern Volkswagen przedstawił Federalnemu Urzędowi ds. Ruchu Drogowego (KBA) działania jakie zamierza przeprowadzić w silnikach EA189, których dotyczy sprawa emisji tlenków azotu. Plan ten został przez KBA zaakceptowany.

Volkswagen w Polsce trwa akcja aktualizacja oprogramowania 140 tys. aut

"Od samego początku celem VW było przeprowadzenie akcji w sposób jak najmniej uciążliwy dla klientów. Dlatego żeby wdrożyć akcję jak najbardziej efektywnie, samochody podzielono na kilka grup" - wyjaśnił.

Tonder dodał, że w Polsce aktualizacje oprogramowania dla silników typu EA189 o pojemności 1,2 l, 1,6 l i 2,0 litrów dotyczy ok. 140 tys. samochodów.

"Pod koniec stycznia rozpoczęto realizację działań serwisowych w odniesieniu do silników o pojemności 2.0 litrów montowanych w Amaroku. W kolejnych miesiącach akcja została rozszerzona o następne modele samochodów z silnikami 2.0 TDI typu EA189. Chodzi o starsze modele aut z normą EU5, które nie są oferowane w sprzedaży. W sierpniu rozpoczęto wdrażanie akcji w samochodach z silnikami 1.2 TDI. Od trzeciego kwartału tego roku, zmiany będą wprowadzane w pojazdach z silnikami 1.6." - wyjaśnił przedstawiciel VW.

Dodał, że klienci informowani są o akcji w dwóch etapach. "Najpierw właściciele samochodów, których dotyczy ta sprawa otrzymali pismo o treści uzgodnionej z Federalnym Urzędem ds. Ruchu Drogowego, w którym zostali poinformowani, że ich pojazd jest objęty akcją serwisową. W drugim piśmie są proszeni o uzgodnienie terminu wizyty w autoryzowanym serwisie, który sami wybiorą" - wyjaśnił.

Volkswagen: nowe oprogramowanie nie wpływa na parametry samochodów

Przedstawiciel koncernu nie zgodził się z sugestiami, zgodnie z którymi wymiana oprogramowania miałaby wpływać na techniczne parametry samochodów.

"KBA potwierdził w pełnym zakresie, w odniesieniu do wszystkich silników, w których zezwolił na przeprowadzenie zmian, że dokonywane modyfikacje techniczne nie powodują żadnych zmian zużycia paliwa, osiągów czy poziomu hałasu (...) Samochody, których dotyczy akcja są technicznie sprawne i bezpieczne. Do czasu poddania ich zmianom technicznym mogą bez przeszkód poruszać się po drogach" - zaznaczył Tonder.

Volkswagen chce przerabiać wadliwe pojazdy

Komisja Europejka informowała w ubiegłym tygodniu, że koncern Volkswagen zobowiązał się, że w formie zadośćuczynienia dla swych klientów w UE do jesieni 2017 r. przerobi samochody z silnikiem diesla, w których zamontowano urządzenia służące manipulowaniu pomiarami emisji spalin.

Według Komisji taką obietnicę złożył członek zarządu koncernu Francisco Javier Garcia Sanz podczas spotkania z unijną komisarz sprawiedliwości i spraw konsumentów Verą Jourovą.

Volkswagen zobowiązał się, że do końca 2016 r. poinformuje swoich klientów w UE, którzy kupili samochody z silnikiem Diesla, o swoich zamiarach, a do jesieni 2017 r. naprawi wszystkie samochody.

Komisja, zdaniem której VW złamał unijne przepisy, fałszując pomiary emisji spalin, chce koordynować działania w poszczególnych krajach członkowskich, by chronić interesy unijnych klientów niemieckiego koncernu. W USA Volkswagen w ramach ugody z wymiarem sprawiedliwości zobowiązał się już do wykupienia bądź przekonstruowania setek tysięcy samochodów z silnikami Diesla, wpłacenia 2,7 mld dolarów na fundusz wspierania projektów ochrony środowiska oraz zainwestowania 2 mld dolarów w infrastrukturę służącą redukowaniu emisji.

Z informacji KE wynika, że w niektórych państwach UE prawie nie ma wniosków o odszkodowania wobec Volkswagena, a w niektórych jest ich bardzo dużo. Różnice wynikają m.in. z tego, że nie wszędzie są takie same możliwości zbiorowego dochodzenia swoich praw przed sądami.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

IAR, PAP, jk

Komentarze1
aby dodać komentarz
adcore2016-09-29 15:01 Zgłoś
...i bardzo dobrze

Czytaj także

Afera Volkswagena: już 17 osób objętych śledztwem. Zarzuty – oszustwo i łamanie ustawy o konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 13:55
Prowadzone przez prokuraturę w Brunszwiku śledztwo w sprawie skandalu wokół manipulowania pomiarami toksyczności spalin w samochodach koncernu Volkswagen zostało rozszerzone z dotychczasowych sześciu na 17 osób - poinformował we wtorek prokurator Klaus Ziehe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest polski trop afery Volkswagena: silniki fałszujące pomiary spalin były produkowane w Polkowicach

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 18:27
Silniki samochodów niespełniające norm ochrony środowiska Euro5 z oprogramowaniem fałszującym wyniki testów, produkowane były w Polsce, w fabryce w Polkowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Volkswagen zawarł ugodę ze swymi dilerami w USA

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 07:28
Volkswagen zgodził się wypłacić swym 650 dilerom w USA ponad 1,2 mld dolarów za straty spowodowane skandalem wokół fałszowania przez koncern pomiarów toksyczności spalin w jego samochodach - podał w czwartek Reuters powołując się na dwa poinformowane źródła.
rozwiń zwiń