Gospodarka

Alitalia: z powodu strajku odwołano 40 proc. lotów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:33
Poniedziałek jest dniem poważnych utrudnień w ruchu lotniczym we Włoszech z powodu ogólnokrajowego, dobowego strajku jednego ze związków zawodowych personelu pokładowego i naziemnego oraz czterogodzinnego protestu kontrolerów lotu. Odwołano ponad 200 połączeń.
Audio
  • Z powodu strajku kontrolerów lotu i części personelu naziemnego Alitalia odwołała 40 procent dzisiejszych lotów krajowych i międzynarodowych - relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR)
Łącznie odwołano 40 proc. lotów
Łącznie odwołano 40 proc. lotówFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Eric Salard/CC BY-SA 2.0

Od północy trwa strajk pracowników autonomicznego związku Cub, domagającego się poprawy sytuacji zatrudnionych w branży lotniczej.

Strajkujący zagwarantowali normalną obsługę w godzinach największego szczytu ruchu lotniczego, czyli w godzinach 7-10 oraz 18-21.

Na rzymskim lotnisku Fiumicino zorganizowano w południe pikietę, w której uczestniczyło kilkuset pracowników pogrążonych ponownie w kryzysie linii Alitalia, gdzie ma zostać wprowadzony kolejny plan naprawczy. Przewiduje on zwolnienia oraz redukcję pensji personelu pokładowego o jedną trzecią. Personel Alitalii zapowiedział na 5 kwietnia strajk przeciwko tym planom.

220 krajowych i międzynarodowych połączeń odwołanych

W godzinach 13-17 nie będą pracować kontrolerzy lotów, należący do pięciu największych branżowych związków zawodowych.

W rezultacie tego podwójnego protestu linie lotnicze Alitalia odwołały 220 krajowych i międzynarodowych połączeń, czyli 40 proc. zaplanowanych na ten dzień lotów. Część lotów odwołało też wielu innych zagranicznych przewoźników, wśród nich British Airways, Air France i Lufthansa.

IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: lotnictwo alitalia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczta uratuje linie lotnicze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 08:54
Poczta Włoska pospieszyła na ratunek stojącym na skraju bankructwa liniom lotniczym Alitalia. Kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwo wprowadziło w tym celu do swego statutu paragraf mówiący o przewozach lotniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilot linii Alitalia zawieszony. Zaczął strzelać podczas domowej awantury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 23:59
Podczas świąt pilot włoskich linii lotniczych Alitalia w trakcie rodzinnej awantury zaczął strzelać w powietrze. Po zawiadomieniu od prokuratury o incydencie z bronią palną, przewoźnik go zawiesił.
rozwiń zwiń