Gospodarka

MON kupi trzy samoloty dla VIP-ów od Boeinga. Za maszyny zapłaci ok. 2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 18:46
Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański koncern Boeing podpisały w piątek w Warszawie wartą ok. 523 mln dolarów (2 mld zł) netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737 do przewozu najważniejszych osób w państwie. Obejmuje ona dwie nowe maszyny i jedną używaną.
Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański koncern Boeing podpisały w piątek w Warszawie wartą ok. 523 mln dolarów (2 mld zł) netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737 do przewozu najważniejszych osób w państwie.
Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański koncern Boeing podpisały w piątek w Warszawie wartą ok. 523 mln dolarów (2 mld zł) netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737 do przewozu najważniejszych osób w państwie. Foto: boeing.com

Starania o pozyskanie samolotów tej wielkości trwały od 1993 r.

Za samoloty zapłacimy 2,5 mld zł

Umowa jest warta ok. 523 mln dolarów netto, czyli po przeliczeniu ok. 2 mld zł, a po doliczeniu podatku - ok. 2,5 mld zł. Przewiduję dostawę trzech samolotów Boeing 737-800 (w wersji z salonką są one oznaczone jako Boeing Business Jet - BBJ2).

Pierwszy samolot w listopadzie 2017 r., dwa pozostałe – w 2020 r.

Jeden z nich, używany, ma trafić do Polski już w listopadzie 2017 r.; będzie to samolot pasażerski, który z czasem zostanie przerobiony na salonkę. Pozostałe dwie nowe maszyny mają być dostarczone jesienią 2020 r.

Zamówienie z wolnej ręki

Procedurę, która doprowadziła do podpisania umowy, Inspektorat Uzbrojenia uruchomił 10 marca. Zamówienie zostało udzielone z wolnej ręki, negocjacje prowadzono tylko z Boeingiem. Wcześniej IU unieważnił poprzednie postępowanie na samoloty, bo oferty - złożone przez Boeinga i czeską firmę Glomex - były za drogie i zawierały błędy formalne. Złożone oferty miały wartość ok. 3,44 mld zł i ok. 2,66 mld zł.

Są trzy protesty w Krajowej Izbie Odwoławczej

Decyzję o wyborze trybu zamówienia z wolnej ręki oprotestowały w Krajowej Izbie Odwoławczej trzy firmy pośredniczące na rynku lotniczym. KIO ma wydać wyrok w poniedziałek, ale w czwartek uchyliła zakaz zwarcia umowy, obowiązujący, co do zasady, zanim zostanie rozstrzygnięta sprawa. Nawet negatywne dla MON orzeczenie KIO nie będzie to miało wpływu na ważność umowy, lecz np. na ewentualne dochodzenie odszkodowań przez firmy, które się odwołały.

MON zależało na podpisaniu umowy w piątek, bowiem jest to ostatni dzień, kiedy ministerstwo może wykorzystać 540 mln zł zarezerwowanych w budżecie państwa jeszcze na 2016 r.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: samoloty wojsko inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MON odrzuciło dwie oferty średnich samolotów dla VIP-ów. Przez błędy formalno-prawne i brak wadium

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:44
Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło dwie oferty na dostawę średnich samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Złożyły je firmy Glomex i Boeing.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samoloty dla VIP-ów: nie przetarg, ale negocjacje z wolnej ręki, zaproszony Boeing. Jeden samolot nie musi być nowy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 16:54
MON uruchomiło nowe postępowanie na dostawę średnich samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojsko kupi nowe F-16 czy F-35?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 21:21
Nie będziemy podążali w kierunku zakupu używanych samolotów wielozadaniowych F-16 w starszej wersji A i B – powiedział w środę na posiedzenie sejmowej komisji obrony odpowiedzialny za modernizację techniczną wojska wiceszef MON Bartosz Kownacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmigłowce dla wojska: do MON wpłynęły trzy oferty

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 19:24
Airbus Helicopters i WSK "PZL-Świdnik" złożyły oferty w obu prowadzonych przez MON postępowaniach na śmigłowce - dla sił specjalnych i sił morskich, natomiast PZL Mielec - tylko dla sił specjalnych - dowiedziała się w poniedziałek PAP w tych firmach.
rozwiń zwiń