Gospodarka

Niemcy: zakaz wjazdu do centrów miast dla starych diesli

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 10:47
Związek Niemieckich Miast i Gmin żąda całkowitego zakazu wjazdu do centrów miast dla samochodów z silnikami diesla, które nie spełniają wymogów norm zanieczyszczeń Euro 6.
Dużymi trucicielami są samochody z silnikami wysokoprężnymi, szczególnie te starej generacji.
Dużymi "trucicielami" są samochody z silnikami wysokoprężnymi, szczególnie te starej generacji.Foto: Toa55/Shutterstock.com

Związek, wspierany przez niemieckie organizacje ekologiczne, chce wprowadzenia obowiązku umieszczania na każdym samochodzie niebieskiej plakietki o emisji tlenku azotu.

Niebieska plakietka będzie obowiązywała także zagranicznych kierowców

Rzeczniczka Związku Niemieckich Miast i Gmin w rozmowie z Polskim Radiem potwierdziła, że planowane jest wprowadzenie dodatkowej, niebieskiej nalepki Euro 6, która będzie potwierdzała, iż dany pojazd spełnia wysokie normy emisji tlenku azotu. Bez takiej nalepki samochody nie byłyby wpuszczane do centrów wszystkich niemieckich miast. Rzeczniczka powiedziała Polskiemu Radiu, że jeszcze nie ma konkretnych rozwiązań, ale niebieska plakietka będzie obowiązywała także zagranicznych kierowców, w tym z Polski.

Niemieckie miasta od lat walczą ze smogiem

Niemieckie miasta od lat walczą ze smogiem. Dużymi "trucicielami" są samochody z silnikami wysokoprężnymi, szczególnie te starej generacji. Obecnie w Berlinie, Monachium i Hamburgu obowiązują przepisy zakazujące samochodom z dużą emisją trujących spalin wjazdu w tak zwane strefy ekologiczne.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Walka ze smogiem. "Ograniczenie liczby samochodów w centrach miast konieczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 07:35
Ograniczenie liczby samochodów w centrach miast jest konieczne - to główny wniosek z debaty na temat smogu zorganizowanej we wtorek w Warszawie przez stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem smogu wciąż aktualny. Co może pomóc w walce z nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 21:00
Wprowadzenie odpowiednich zapisów prawnych, edukacja obywateli oraz stosowanie zachęt do korzystania z komunikacji publicznej lub rowerów – to zdaniem przedstawicieli Ośrodka Ewaluacji najważniejsze działania w walce ze smogiem w polskich miastach. Oprócz oddolnych inicjatyw, jak m.in. Krakowskiego Alarmu Smogowego, konieczne są także działania ze strony rządu, takie jak dofinansowania do termomodernizacji budynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak państwo walczy ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 09:52
Smog jest na pewno zanieczyszczeniem powietrza, z którym, zwłaszcza w okresie grzewczym, mamy do czynienia w całej Polsce.
rozwiń zwiń