Gospodarka

Hyperloop: Polska zrewolucjonizuje transport? Ma być szybko, ekologicznie i bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:05
Hyperloop to projekt, który być może już niedługo zrewolucjonizuje transport. Nad jego koncepcją pracuje wiele zespołów na świecie - w tym grupa polskich studentów z Politechniki Warszawskiej.  
Audio
  • O projekcie Hyperloop mówili w radiowej Jedynce Krzysztof Tabiszewski i Łukasz Roguski z Hyper Poland (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Hyperloop to transport przyszłości
Hyperloop to transport przyszłościFoto: Kevin Krejci via Foter.com / CC BY

To będzie specjalna kapsuła - połączenie pociągu i samolotu, wyjaśnia w radiowej Jedynce Krzysztof Tabiszewski  z Hyper Poland.

- To by bardziej wyglądało jak samolot bez skrzydeł, wykonany z lekkich materiałów kompozytowych, stosowanych w lotnictwie. Kapsuła ta poruszałaby się w arterii rurowej, w której byłoby obniżone ciśnienie. Dzięki temu mamy też znacznie obniżony opór powietrza, który jest największą przeszkodą w osiąganiu wysokiej prędkości, w związku z tym będziemy mogli poruszać się bardzo szybko, przy bardzo małym zużyciu energii – tłumaczy gość Jedynki.

W 35 minut z Krakowa do Gdańska

Te prędkości o których mowa, to nawet 1000 km/h. Podróż z Krakowa do Gdańska mogłaby w takim przypadku zająć jedynie 35 minut.

Krzysztof Tabiszewski To ogromna oszczędność i całkowita rewolucja w komunikacji międzymiastowej.

- Kapsuła Hyperloop może rozpędzić się praktycznie do prędkości dźwięku, czyli możemy nawet przekroczyć 1000 km/h na długim prostym odcinku. Teoretycznie zatem, gdyby udało się przeprowadzić w miarę prostą linię z Gdańska do Krakowa, to można by było przejechać w 35 minut. To pokazuje możliwości tego środka transportu. 1000 km/h to więcej niż samolot pasażerski, a nie jedziemy na lotnisko, nie odprawiamy się, mamy stację w centrum miasta, także jest to ogromna oszczędność i całkowita rewolucja w komunikacji międzymiastowej – podkreśla Krzysztof Tabiszewski.

Nie tylko szybko, ale i ekologicznie…

Co więcej, będzie to nie tylko ultraszybki, ale także ekologiczny  transport, dodaje Łukasz Roguski z Hyper Poland.

- Mamy bardzo dużo rur, które są pokryte bateriami słonecznymi. Te baterie słoneczne wytwarzają prąd, ten prąd możemy akumulować. I to też jest przewaga nad zwykłym pociągiem, że nie musimy stawiać linii trakcyjnych, nie musimy budować specjalnej infrastruktury. To między innymi dlatego, że pociąg zużywa bardzo mało prądu, czyli energia ze słońca wystarcza, a nawet jest jej więcej niż potrzeba na przejechanie z punktu A do punktu B – zwraca uwagę ekspert.

… a także najbezpieczniej na świecie?

Kapsuła Hyperloop będzie też najprawdopodobniej najbezpieczniejszym transportem na świecie.

Łukasz Roguski Pociągi już są najbezpieczniejszym środkiem transportu.

- Od samolotów będzie bezpieczniejsza, ponieważ oczywiście nie może spaść na ziemię. Pociągi już są najbezpieczniejszym środkiem transportu. Problem jest taki, że pociąg czasami potrafi wjechać w kogoś, albo w samochód na przejeździe kolejowym. W arterii Hyperloop nie będzie przejazdów kolejowych, ponieważ od punktu A do punktu B, od jednego metra do drugiego cały czas poruszmy się w róże – mówi ekspert.

Polska będzie liderem nowej technologii?

Jak dodaje Krzysztof Tabiszewski, Polska jest idealnym krajem, w którym mógłby powstać transport przyszłości.

- W Polsce mamy bardzo silny przemysł kolejowy, mamy też tradycje lotnicze. Integracja tych dwóch przemysłów mogłaby sprawić, że Polska byłaby europejskim liderem, jeśli chodzi o technologię Hyperloop. Dlatego my to robimy, chcemy udowodnić, że to działa, chcemy pokazać, że to może być zrobione w Polsce – podkreśla rozmówca Jedynki.

A kiedy powstanie Hyperloop? Tego na razie dokładnie nie wiadomo, ale młodzi inżynierowie liczą, że w ciągu najbliższych lat.

Więcej o polskich wynalazkach, produktach i usługach będzie można dowiedzieć się z cyklu "Lubię, bo polskie", w którym wspieramy krajowe firmy oraz chcemy zwrócić uwagę na walory rodzimych produktów i usług. Podpowiadamy także, w jaki sposób można rozpoznać produkt wykonany w Polsce oraz jakie mogą być korzyści związane z wyborem krajowej marki, bo to od naszych dobrych i przemyślanych decyzji bogaci się krajowa gospodarka. 

Dominik Olędzki, awi

Komentarze1
aby dodać komentarz
paulo672017-08-15 11:46 Zgłoś
Gdyby w Polsce lawiej mozna bylo znalezc inwestorow i aniolow biznesu mielibysmy w kraju duzo wiecej wynalazkow i innowacji niz w calej Europie razem wzietej :) Ale i tak nie jest zle :))

Czytaj także

Hyperloop - z Krakowa do Gdańska w 35 minut

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 10:50
- To połączenie samolotu, działa elektrycznego i stołu do cymbergaja - opowiada o superszybkim pociągu jego pomysłodawca, amerykański miliarder Elon Musk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hyperloop nadciąga

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 07:42
Ruszyła budowa rewolucyjnego środka transportu, kabiny szybszej od samolotu - informuje we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hyperloop: kolej przyszłości połączy Warszawę i Wrocław?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 07:56
Polska awansowała do grona dziewięciu krajów, w których mógłby powstać nowoczesny środek transportu, jakim jest Hyperloop. Specjalny tor dla kolei przyszłości miałby połączyć Warszawę i Wrocław, a podróż na tej trasie trwałaby zaledwie 37 minut - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń