X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Powstanie kolejne lotnisko w Polsce. Za pieniądze... producenta mebli

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 12:50
Producent mebli sfinansuje lotnisko w Suwałkach. Ten oryginalny pomysł, oceniają w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia eksperci.
Audio
  • O budowie lotniska w Suwałkach mówili w radiowej Jedynce Maciej Formanowicz, prezes Forte i Leszek Baj, analityk Polityki Insight (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Lotnisko w Suwałkach ma kosztować około 16 milionów złotych
Lotnisko w Suwałkach ma kosztować około 16 milionów złotychFoto: ImYanis/Shutterstock.com

Po uzyskaniu zgody na budowę lotniska, władze Suwałk nie marnują czasu. Znalazły już prywatnego inwestora, który pokryje większą część kosztów. Na pomoc w inwestycji zdecydował się... znany producent mebli - firma Forte. To zdecydowanie niecodzienna sytuacja.

Lotnisko ma kosztować około 16 milionów złotych, 10 milionów przeznaczy na ten cel Fabryka Mebli FORTE, która od ponad 20 lat ma zakład w Suwałkach, a teraz buduje drugi. Jak wyjaśnia prezes Maciej Formanowicz, chodzi o to, aby mieć szybki kontakt z dostawcami i klientami.

- W Suwałkach inwestujemy bardzo dużo, prawie 700 mln zł, w ogromnie nowoczesny zespół fabryk. To jest fabryka, która będzie produkować płyty i meble. Dla nas niezwykle istotny jest błyskawiczny dostęp do monterów i części zamiennych. Musimy mieć możliwość reagowania, bo każdy dzień postoju firmy kosztuje ogromnie dużo – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Port dla małych samolotów

Lotnisko nie będzie duże. Projekt zakłada budowę portu dla małych samolotów przewożących do 50 pasażerów.

To bardzo oryginalne rozwiązanie, mówi Leszek Baj, analityk Polityki Insight - oceniając pomysł współfinansowania budowy lotniska przez samorząd i prywatną firmę. Jego zdaniem inwestycja w Suwałkach - w port biznesowy - ma sens.

- To oryginalny pomysł, który ewidentnie nie jest pod pasażerów linii regularnych, bo tam nie będą mogły lądować duże samoloty. Jest to posunięcie biznesowe, w okolicach Suwałk jest specjalna strefa ekonomiczna. To jest dodatkowy argument, którym mogą się pochwalić potencjalnym inwestorom, że można do nich łatwiej dolecieć biznesowym samolotem – uważa ekspert.

Lotnisko nie ma wygórowanych ambicji

Tym bardziej, że w okolicy nie ma innych lotnisk, a lotnisko w Suwałkach w przeciwieństwie do innych portów regionalnych nie ma wygórowanych ambicji, dodaje analityk.

- To, że ono z założenia jest nastawione na małe samoloty biznesowe, nie ruch regularny, pokazuje, że nie ma ono wielkich planów, mocarstwowych, tak jak inne lotniska. Być może jest to słuszne podejście, które spowoduje, że pieniądze tam nie będą przeinwestowane – mówi analityk.

Wzrośnie atrakcyjność regionu

Lotnisko z pewnością uatrakcyjni Suwałki, zarówno pod względem gospodarczym, jak i turystycznym, podkreśla Maciej Formanowicz.

- Suwaki są przepięknym regionem, prężnie rozwijającym się, i kontakt lotniczy uatrakcyjni ten region. Oczywiście musi tam powstać niewielki port lotniczy, żeby te koszty nie były zbyt wysokie. To jest duża szansa dla regionu – zaznacza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Podobnie uważa Leszek Baj.

- Tam, gdzie jest lepszy łańcuch logistyczny, łatwiej się dostać, łatwiej przetransportować towary, to jest argument za tym, żeby tam lokować fabryki. Powstanie lotniska w Suwałkach pomoże w tym i pozwoli rozwinąć specjalną strefę ekonomiczną i Polskę Wschodnią, która, jak wiemy, jest biedniejszym regionem – zauważa ekspert.


. .

Budowa portu ma się zakończyć w listopadzie 2018 roku

Pas startowy będzie mieć długość tysiąca 320 metrów. Dodatkowo powstanie pas kołowania i płyta postojowa. Budowa lotniska ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Obiekt ma być gotowy w listopadzie przyszłego roku.

W województwie podlaskim podobne lotnisko ma powstać w Krywlanach. W lipcu władze Białegostoku ogłosiły przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego. Ta inwestycja ma być zakończona również jesienią przyszłego roku.

Sylwia Zadrożna, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie linie lotnicze i lotniska dobrze postrzegane pod względem punktualności, a co kuleje?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 19:00
Polskie linie lotnicze doceniane są za punktualność, mają jednak pole do poprawy pod względem jakości obsługi i procesowania odszkodowań – wynika z rankingu Airhelp. Wśród najpopularniejszych w Polsce linii, najlepiej wypadł LOT, przede wszystkim ze względu na ocenę procesu rozpatrywania reklamacji pasażerów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do 2030 roku ruch lotniczy może się podwoić

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:15
Do 2030 roku ruch lotniczy może istotnie wzrosnąć - szacują eksperci. W 2016 roku polskie lotniska obsłużyły 34 miliony pasażerów. Urząd Lotnictwa Pasażerskiego prognozuje, że za 13 lat nasze porty lotnicze mogą przyjąć blisko 60 milionów osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy latają coraz więcej, ale nadal brakuje nam sporo do średniej europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 14:24
Lotnicze przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2017 r. wzrosły o 17 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. - podał w środę Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). 
rozwiń zwiń