Gospodarka

Ryanair skarży proces upadłości Air Berlin

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 11:27
Spółka Ryanair zaskarżyła proces upadłości Air Berlin. Według irlandzkiego przewoźnika jest to spisek niemieckiego rządu, Lufthansy i upadającej spółki.
Audio
  • Drugi co do wielkości niemiecki przewoźnik lotniczy ogłosił upadłość. Główny akcjonariusz Air Berlin, linie Etihad z Abu Zabi zdecydowały, że nie będą dalej finansować spółki. /Waldemar Maszewski, Berlin, Polskie Radio/
Niemiecki rząd przyznał przewoźnikowi kredyt w wysokości 150 mln euro w celu utrzymania połączeń lotniczych. W ten sposób uda się uniknąć zawieszenia lotów.
Niemiecki rząd przyznał przewoźnikowi kredyt w wysokości 150 mln euro w celu utrzymania połączeń lotniczych. W ten sposób uda się uniknąć zawieszenia lotów.Foto: EPA/FELIPE TRUEBA Dostawca: PAP/EPA.

Spółka Ryanair zaskarżyła do Federalnego Urzędu Antymonopolowego i do Komisji do Spraw Konkurencji przejęcie przez Lufthansę akcji Air Berlin i udzielanie spółce niedozwolonej państwowej pomocy finansowej. Spółka poinformowała o tym na swoich stronach internetowych.

- To jest sztuczna upadłość, przeprowadzona tylko po to, aby Lufthansa mogła przejąć spółkę Air Berlin już bez długów, a to jest sprzeczne z prawem dotyczącym konkurencji w Niemczech oraz Unii Europejskiej - tak spółka Ryanair tłumaczy powód skargi. Irlandzki przewoźnik sugeruje, że upadłość Air Berlin jest spiskiem niemieckiego rządu, Lufthansy i spółki Air Berlin.

Sprawę już badają odpowiednie ograny unijne.

- Komisja do Spraw Konkurencji przygląda się procesowi upadłości niemieckiego przewoźnika i jest z niemieckim rządem w konstruktywnym kontakcie - powiedział rzecznik komisji, cytowany przez niemieckie media.

Niemieckie linie lotnicze Air Berlin złożyły wniosek o upadłość. Niemiecki rząd przyznał spółce pożyczkę pomostową, co umożliwi przedsiębiorstwu prowadzenie działalności przez trzy miesiące.

Główny akcjonariusz wycofuje finansowanie

Po oświadczeniu głównego akcjonariusza Etihad o zaprzestaniu finansowego wsparcia doszliśmy do wniosku, że Air Berlin PLC nie ma przed sobą pozytywnej prognozy rozwojowej - podał we wtorek przewoźnik.

Niemiecki rząd zapewnił o dostarczeniu tymczasowego kredytu w wysokości 150 mln euro w celu kontynuowania operacji lotniczych Air Berlin. Pieniądze mają wystarczyć na trzy miesiące działalności drugich co do wielkości niemieckich linii lotniczych. Firma ma dalej akceptować rezerwacje lotów. Loty przewoźnika Niki, filii Air Berlin, również mają odbywać się zgodnie z wcześniejszymi planami.

Rząd niemiecki pomaga ze względu na pasażerów wracających z wakacji

"Operacje lotnicze Air Berlin mogą być przeprowadzane w pełnym zakresie" - oświadczyła minister gospodarki Niemiec Brigitte Zypries, podkreślając, że bez pomocy niemieckiego rządu nie byłyby możliwe "powroty lotnicze dziesiątek tysięcy podróżnych przebywających na wakacjach".

Air Berlin jest od kilku lat na minusie. W 2016 roku straty przewoźnika wyniosły 780 mln euro, a jego łączne długi to blisko 1,2 mld euro. Kryzys pogłębił się po wprowadzeniu w marcu letniego rozkładu lotów.

Linia przegrywała z tanimi przewoźnikami lotniczymi

Jak podał brytyjski dziennik "Financial Times", Air Berlin miał problemy z rywalizacją z tanimi konkurentami, a jego działalność była możliwa jedynie dzięki wsparciu finansowemu od Etihad, które kupiło niemieckie linie lotnicze w 2011 roku. BBC wskazało z kolei, że firma traci klientów oraz mierzy się z licznymi spóźnieniami i odwoływaniem lotów, co powoduje miliony euro odszkodowań.

Bankructwo linii lotniczych wiąże się z ryzykiem utraty tysięcy miejsc pracy na kilka tygodni przed wyborami w Niemczech - zauważa agencja Bloomberg News. Dyrektor naczelny Air Berlin Thomas Winkelmann zapewnił jednak, że firma "pracuje bez wytchnienia, aby osiągnąć najlepszy możliwy wynik zarówno dla przewoźnika, jak i jego klientów oraz pracowników".

Największa niemiecka linia lotnicza Lufthansa prowadzi obecnie rozmowy z Air Berlin, by przejąć niektóre operacje przewoźnika w ramach większej restrukturyzacji. Handel akcjami Air Berlin na frankfurckiej giełdzie został zawieszony.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: lotnictwo upadłość Berlin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak