Gospodarka

Dzień bez samochodu. Nowych aut ciągle przybywa i to się nie zmieni

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 12:54
W piątek obchodzimy Dzień bez samochodu. Ma on zachęcać do wybierania ekologicznych sposobów przemieszczania się, czyli komunikacji miejskiej, roweru czy spacerów. Nie ma się jednak co łudzić – sprzedaż samochodów na świecie rośnie. Branża po latach kryzysu odradza się. I ciągle kupowane są przede wszystkim auta spalinowe.
Audio
  • O rosnącej sprzedaży samochodów mówili w radiowej Jedynce Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes i Przemysław Szywacz, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na polskich ulicach przybywa aut
Na polskich ulicach przybywa autFoto: Predrag Sepelj/Shutterstock.com

W tym roku, według firmy Euler Hermes, na świecie sprzeda się prawie 96 milionów samochodów.

W 2019 roku pobijemy rekord i sprzedaż nowych aut sięgnie 100 milionów rocznie. Aż 30 milionów aut kupią Chińczycy. Tuż za Chinami będą Indie, mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

- Chiny, gdzie mamy potężną klasę średnią i ludzie chcą samochody mieć, chcą nimi jeździć. Indie, które są krajem bardzo dynamicznie rozwijającym się, gdzie bardzo mocno rząd inwestuje w infrastrukturę i również w pewne uproszczenie zarówno podatkowe, jak i administracyjne, w związku z czym rosnąca, młoda, głodna konsumpcji populacja kupuje również coraz więcej samochodów - wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Źródło: Polskieradio.pl

Sprzedaż aut ciągle rośnie…

Wzrosty sprzedaży są i będą także w Europie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.

- Ze względu na widomo Brexitu Wielka Brytania notuje spadki sprzedaży, bo konsumenci i producenci są niepewni, nie wiadomo, co się zdarzy. W Polsce od dwóch lat widzimy bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży samochodów nowych. Równocześnie jednak widzimy wciąż wysoki poziom sprzedaży aut używanych. Samochody nowe kupują wciąż w głównej mierze firmy, które po dwóch czy trzech latach wstrzymywania się, zaczęły w zeszłym roku wymieniać flotę i w tym roku kontynuują te zakupy, i mali i średni przedsiębiorcy, którzy kupują samochody de facto dla siebie, ale na firmy – wymienia Tomasz Starus.

… w Polsce napędzają ją firmy 

Nowe samochody kupują u nas przede wszystkim firmy, i to one napędzają wzrosty, potwierdza Przemysław Szywacz, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG.

- Prawie dwa razy szybciej rośnie ten segment zakupów dokonywanych przez firmy w stosunku do zakupów indywidualnych. W tej chwili liczba rejestracji nowych samochodów w Polsce odpowiada tej, która już jest w Holandii, a przegoniliśmy Szwecję, przed nami są już tylko te największe kraje, tzw. starej Unii Europejskiej – zauważa ekspert.

Przybywa hybryd, ciągle mało aut elektrycznych

Samochody elektryczne ciągle stanowią znikomą część sprzedaży. Dużo lepiej wygląda sprawa z autami hybrydowymi.

- W pierwszym półroczu 2017 r. mamy ok. 8,5 tys. zarejestrowanych nowych samochodów hybrydowych. Wynika to z tego, że te samochody stały się bardziej dostępne cenowo, ale także z pewnego wzrostu świadomości społecznej, że są to samochody, które w znacznie mniejszym stopniu zatruwają środowisko. Natomiast jeśli chodzi o samochody stricte elektryczne, czyli takie zeroemisyjne, to są to 364 nowe samochody zarejestrowane. Jak widać jest to bardzo duża różnica – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.


. 

Potężna gałąź polskiej gospodarki

Mimo, że nie mamy własnej marki samochodu osobowego, to przemysł motoryzacyjny jest potężną gałęzią naszej gospodarki. Odpowiada za 8 proc. PKB.

- To jest na pewno ponad 8 proc. Myślę, że jest spora szansa, że ten przemysł może odpowiadać za blisko jedną dziesiątą polskiej gospodarki. Nie mamy marki, ale mamy firmy produkujące w Polsce samochody pod swoimi markami, które mają bardzo istotny udział, jeżeli chodzi o nasz eksport, czy też dostawy na rzecz UE. Dodatkowo jesteśmy bardzo dużym zapleczem, jeśli chodzi o produkcję części, zarówno jeśli chodzi o montaż do nowych samochodów, jak i do aut używanych – wyjaśnia ekspert.

W branży motoryzacyjnej w Polsce jest zatrudnionych prawie 175 tys. osób.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auta przyszłości. Czy kończy się epoka silników spalinowych?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 18:20
Jak podaje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, liczba samochodów elektrycznych na drogach Europy do końca tego roku ma wynieść 700 tys. Zakaz produkcji aut spalinowych zapowiedziały już Holandia, Norwegia, Francja i Wielka Brytania. Czy czeka nas paliwowa rewolucja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne bez VAT?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 16:20
Ministerstwo Energii nie wyklucza pomysłu zniesienia VAT na samochody elektryczne, poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka. Resort pracuje też nad innymi rozwiązaniami, które zachęciłyby Polaków do zakupu tego typu aut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień bez samochodu. Centra miast powinny być zostać zamknięte dla aut?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 11:30
W piątek również w Polsce obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Eksperci coraz częściej mówią, że ruch samochodów w miastach, ze względu na zanieczyszczenie powietrza, należy ograniczyć na stałe.
rozwiń zwiń