Gospodarka

Alstom i Siemens łączą siły. Powstał największy konstruktor pociągów w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 20:27
Francuski producent pociągów Alstom połączył się z niemieckim Siemensem. Powstał największy w Europie koncern w tej dziedzinie produkcji i drugi na świecie. Do tej pory obydwie firmy konkurowały ze sobą w produkcji składów kolejowych.
Audio
  • Francuski producent pociągów Alstom połączył się z niemieckim Siemensem - relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gui jun peng/Shutterstock.com

Alstom jest producentem najszybszych w Europie ekspresów TGV. Negocjacje w sprawie połączenia trwały trzy miesiące. Ich przebiegowi przyglądali się niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron. W końcu prezesi obydwu potentatów złożyli podpisy pod aktem, który przypieczętował fuzję. W ten sposób narodził się największy w Europie koncern produkujący pociągi.

Liderem światowym jest chińska firma CRRC, której roczne obroty w 2015 roku wyniosły 30 miliardów euro, koncernu Alstom-Siemens razem wziętych - 15 miliardów euro. Nowy, francusko-niemiecki potentat europejski wyprzedził kanadyjskiego Bombardiera - 7,7 miliarda euro obrotów i amerykańskie GE - 5,5 miliarda.

Fuzja wywołuje protesty

Protestuje centrala związkowa CGT bojąca się o los francuskich pracowników. Skrajna lewica krytykuje stanowisko ekipy Emmanuela Macrona, uważając, że jest to wyprzedaż francuskiego majątku narodowego i oddanie go w ręce niemieckie.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pociąg przyszłości wkrótce na polskich torach. Podpisano porozumienie w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 17:10
W Polsce istnieje ponad 18,5 tysiąca linii kolejowych. Blisko 40 procent z nich pozbawiona jest elektryfikacji, co wiąże się także z wieloma uciążliwościami dla pasażerów. Rozwiązaniem tego problemu ma być pociąg z napędem elektryczno-spalinowym. W Warszawie podpisano porozumienie w sprawie współpracy, której efektem ma być stworzenie pociągu przyszłości.
rozwiń zwiń