Gospodarka

Amerykańska ropa zalewa rynki, ceny spadają. Czy paliwa będą tańsze?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 08:19
Amerykańska ropa płynie coraz szerszym strumieniem. Jak wynika z danych Departamentu Enerii USA, w ub. tygodniu eksport amerykańskiej ropy wzrósł, już 4. tydzień z rzędu i wyniósł rekordowe 1,98 mln baryłek dziennie.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,94 USD, po zniżce o 4 centy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,94 USD, po zniżce o 4 centy.Foto: PhotoStock10/Shutterstock.com

Przyczynił się do tego huragan Harvey, który w sierpniu zaatakował amerykański stan Teksas, gdzie znajduje się wiele rafinerii. Zakłady te musiały wstrzymać pracę, więc spadło zapotrzebowanie na ropę, a jej producenci zaczęli szukać nowych rynków odbioru surowca za granicą.

Teraz formuje się tropikalna depresja, która może przekształcić się w huragan i zaatakować w niedzielę tereny nad Zatoką Meksykańską, a to może spowodować konieczność przerwania pracy przy wydobyciu ropy i gazu ziemnego w tym regionie.

Cena ropy na giełdzie w dół

Stąd ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje w reakcji na obawy, że nadpodaż surowca na globalnych rynkach utrzyma się, a przyczyni się do tego m.in. rekordowy eksport amerykańskiej ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy poniżej 50 dolarów

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,94 USD, po zniżce o 4 centy.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 3 centy do 55,83 USD za baryłkę.

W środę amerykański Departament Energii poinformował w swoim cotygodniowym raporcie, jak wygląda sytuacja paliwowa w USA.

Spadek zapasów w USA

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 6,02 mln baryłek, czyli 1,3 proc., do 464,96 mln baryłek - podał Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 500 tys. b.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,64 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 218,93 mln baryłek. Tu oczekiwano wzrostu o 1 mln b.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,6 mln baryłek, czyli 1,9 proc. do 135,44 mln baryłek - podał DoE

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa USA ceny paliw
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak