X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Elektromobilność szansą na poprawę jakości powietrza

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 12:37
Polska nie radzi sobie z ograniczaniem emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu drogowego - wynika z informacji przedstawionych w tym roku  przez Najwyższą Izbę Kontroli. Tymczasem w spalinach zawarte są substancje toksyczne zagrażające zdrowiu i życiu człowieka, między innymi dwutlenek azotu i benzoapiren. Dlatego tak duże znaczenie ma upowszechnianie użytkowania samochodów o napędzie elektrycznym.
Audio
  • Elektromobilność szansą na poprawę jakości powietrza (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan Faukner/Shutterstock.com

Taką też misję realizuje Stowarzyszenia Ekozlot.pl -Rozwój Elektromobilności - podkreśla Marcin Piórkowski, prezes tej organizacji. Jak dodaje, oprócz bezemisyjności auta elektryczne mają dużo innych zalet - są ciche i tańsze w eksploatacji od tych, napędzanych tradycyjnymi silnikami. Pewną barierą mogą być nadal ceny, które jednak są z roku na rok coraz niższe.

Ciche i ekologiczne

Marcin Piórkowski uważa, że impuls do rozwoju elektromobilności musi pochodzić ze strony państwa.

- Tak jak w innych krajach jest dużo subwencji, dotacji do zakupu takiego samochodu, są też zwolnienia z cła czy podatku VAT. Te mechanizmy najbardziej wpływają na rozwój tego segmentu. Wszystko to robimy dlatego, bo te auta są bezemisyjne. Aspekt ekologiczny musi być poruszany przy zakupie. Osoba, która kupuje takie auto musi mieć świadomość, że to pozwoli ograniczyć zanieczyszczenia powietrza w ich miejscu zamieszkania. To bardzo ważne - dodaje.

Eksperci uważają, że najwięcej tlenków azotu generuje do atmosfery przemysł ,  ale zaraz po nim właśnie transport drogowy.

Jeśli nie zaczniemy skuteczniej walczyć ze spalinami, to nie zdołamy wypełnić wymogów unijnej dyrektywy o redukcji emisji tlenków azotu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister energii: będą udogodnienia dla posiadaczy samochodów elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:10
- Stwarzamy coraz więcej przesłanek prawnych, by używać samochodów elektrycznych. Już od 1 stycznia 2019 takim autem będzie można jechać buspasem, na równi z komunikacją miejską - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Krzysztof Tchórzewski, minister energii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez zachęt sprzedaż aut elektrycznych nie ruszy z kopyta

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 18:39
W Polsce nadal nie ma zachęt do zakupu aut elektrycznych - zarówno jeśli chodzi o zachęty finansowe, jak i pozafinansowe. Pod względem sprzedaży tych pojazdów zajmujemy w Europie dopiero 15. miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: "największy potencjał dla motobranży w Polsce ma rozwój aut elektrycznych". Kiedy polska Tesla?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 08:39
Zakłady motoryzacyjne w Polsce zaliczają się do najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie. 39 proc. z nich ma dział badań i rozwoju nowych technologii, a 30 proc. produkuje części do ekopojazdów - wynika z raportu "MotoBarometr 2018. Nastroje w automotive" Exact Systems.
rozwiń zwiń