X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Niepełnosprawny - dobry pracownik w motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 08:08
W sytuacji niedoboru pracowników, pracodawcy zaczęli zauważać grupy osób, dotąd pomijane na rynku pracy. Przemysł motoryzacyjny zaczął otwierać się na ludzi niepełnosprawnych jako klientów, ale dostrzegł w nich także potencjał na dobrych pracowników - mówi europoseł Marek Plura, wiceprzewodniczący intergrupy do spraw osób niepełnosprawnych.
Audio
  • Niepełnosprawny - dobry pracownik w motoryzacji (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jak dodaje, z jednej strony przemysł motoryzacyjny daje niepełnosprawnym samochód, czyli narzędzie, dzięki któremu mogą łatwiej dostać się do pracy, na studia czy urzędu. Z drugiej - w tej branży jest dużo miejsca do pracy dla dobrze przygotowanych osób z niepełnosprawnościami.

Udało nam się stworzyć system finansowego wspierania osób z różnymi typami niepełnosprawności, aby mogły one aplikować do życia aktywnego - mówi Krzysztof Marciniak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom "SPINKA". Wskazuje, że przyczyniło się do tego wsparcie fundacji PKO BP i PZU.

- Teraz, gdy inne instytucje zobaczyły to, to chcą z nami jak najszybciej nawiązać współpracę, bo widzą w tym, nie tylko swoją powinność, ale też interes. W Polsce jest 1,8 mln osób z dysfunkcjami narządów ruchu, z czego 60 procent to ludność w wieku produkcyjnym. To nie jest nisza, i nie ma nic fajniejszego od tego, gdy takie osoby włączają się w aktywne życie zawodowe i tworzą z nami dochód narodowy - podkreśla.

Pozytywne efekty działalności "SPINKI" spowodowały zainteresowanie szeroko rozumianego przemysłu i usług. Krzysztof Marciniak mówi, że Forum Producentów Części Samochodowych zauważyło, że przygotowujemy dla nich pracowników z potencjałem.

- Składamy konkretną ofertę. Przedsiębiorcy chcą zatrudniać u siebie ludzi z różnymi typami niepełnosprawności. A jeżeli mi uczynimy ich mobilnymi, to w zasadzie wszystkie bariery znikają - wskazuje.

Europoseł Marek Plura mówi, że pojawia się coraz więcej możliwości dostępu niepełnosprawnych do rynku samochodów. W Polsce uruchamiany jest m.in. program, który ma wspierać zdobycie prawa jazdy czy zakup samochód. Pomaga w nim stowarzyszenie "SPINKA" oraz PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który dba o to - podkreśla Marek Plura -  by nasze samochody były nowoczesne, bezpieczne i dostępne dla każdego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Prawie każdy niepełnosprawny może zrobić prawo jazdy”

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 16:42
„Ty też możesz!” – to hasło, które stworzył instruktor nauki jazdy Piotr Kosmowski. To zachęta, by osoby z niepełnosprawnością zrobiły prawo jazdy. Tym bardziej, że 56 proc z tych osób wskazuje choroby narządów ruchu jako najczęstszy problem zdrowotny. O zdawaniu na prawo jazdy przez osoby niepełnosprawne mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Artur Paczkowski, kierownik Pracowni Szkolenia Kierowców Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie oraz konsultant w Stowarzyszeniu Pomocy Kierowcom Niepełnosprawnym Spinka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochód na joystick. Dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 19:08
Studenci Politechniki Warszawskiej chcą zbudować pierwszy w Polsce elektryczny, rekreacyjny bolid dla niepełnosprawnych. Może i pierwszy na świecie!  
rozwiń zwiń