Gospodarka

Unia może być rajem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:20
Wróciłem kilkanaście dni temu z Fuerteventury – jednej z Wysp Kanaryjskich. I co mnie zaskoczyło, mianowicie wyspy te należą do Hiszpanii, i tym samym do UE, ale mają pewne przywileje.
Wiktor Legowicz
Wiktor LegowiczFoto: Darek Kawka

Nie stosują wszystkich wymagań unijnych, nie ma akcyzy, VAT wynosi 7 proc. A zatem, tanie papierosy, alkohol, perfumy, i oczywiście inne towary. I teraz pytanie: dlaczego tak jest – i na jakiej podstawie? Dodajmy, że przez to są dodatkowo atrakcyjne. Sam spotykałem Francuzów,  którzy wychodzili ze sklepu z 20 kartonami papierosów. Bo tyle można.

Podzieliłem się tymi spostrzeżeniami z korespondentką Polskiego Radia w Brukseli – Beatą Płomecką i goszczącą akurat u mnie profesor Elżbietą Mączyńską. Beata potwierdziła, że tyle właśnie kartonów można wywozić.

I dalej, uświadomiła mi, że unijne traktaty zezwalają na niestosowanie unijnego prawa.

Wyspy Kanaryjskie należą do specjalnej strefy ekonomicznej, nazywane są też specjalnymi terytoriami. Obowiązują tam, na takich terytoriach, inne zasady niż w całej Unii. Ale pozostałe prawo unijne jest stosowane niemal w całości.

Oczywiście, każdy kraj musi się stosować do europejskich przepisów we wszystkich sektorach. Te specjalne terytoria z różnych względów historycznych, gospodarczych, politycznych  mają inne relacje z krajami członkowskimi.

Przykład Wysp Kanaryjskich nie jest jedyny, bo np. Gibraltar też jest poza unią celną i strefą VAT, Wyspy Normandzkie, wyspa Jersey też jest poza europejskim obszarem VAT-owskim.  Ale np. takie Azory  czy Madera,  wyspy należące do  Portugalii na Oceanie Atlantyckim – to tam też mogą być stosowane odstępstwa,  ale nie są.

Oczywiście,  każde państwo w jakiś sposób walczy o siebie, dodaję. Na to Pani Profesor stwierdza, że każde państwo w jakiś sposób walczy o siebie, a w tym przypadku walczy o turystów. To zwiększa atrakcyjność turystyczną tych wysp.  A czy wyspa Wolin nie mogłaby mieć dla siebie takich przywilejów. To świetny pomysł.  To też jest region turystyczny.  Odnoszę wrażenie, że my w sposób za mało korzystny dla przedsiębiorców i pobudzania gospodarki stosujemy te możliwości, jakie jednak Unia daje.

A na razie – udającym się na Wyspy Kanaryjskie życzę odpoczynku i udanych zakupów…

Wiktor Legowicz

Zobacz więcej na temat: podatki Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Będzie wspólna deklaracja podatkowa w całej UE?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 14:42
Jeden wzór deklaracji podatkowej zamiast 28 krajowych. Komisja Europejska zaproponowała standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od lipca 2014 r. gorsze warunki inwestowania w SSE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:47
Pięć, spośród czternastu, specjalnych polskich stref ekonomicznych znalazło się w międzynarodowym rankingu 50 najlepszych stref na świecie. Od lipca przyszłego roku zmienią się warunki inwestowania w takich obszarach. Będą one mniej korzystne ze względu na korektę unijnych zasad udzielania pomocy publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy europejski podatek od 2016 roku. Polska pełna obaw

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 16:14
Od 1 stycznia 2016 r. podatek od transakcji finansowych ma być stopniowo wdrażany w grupie krajów, które przystąpiły do współpracy w tej sprawie - poinformował austriacki minister finansów Michael Spindelegger. Polska domaga się zbadania wpływu podatku na rynki finansowe i budżety krajów, które go nie wprowadzą.
rozwiń zwiń