Gospodarka

Czynny żal

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:15
To zawiadomienie urzędu skarbowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karalnych i ujawnienie ich okoliczności. Potocznie mówiąc czynny żal to donos na siebie samego do skarbówki. W ten sposób unikniemy kary, a zapłacimy jedynie zaległy podatek.
Audio
  • Czym jest czynny żal i jak z niego skorzystać tłumaczy Małgorzata Gałęziak z Ministerstwa Finansów. /Justyna Golonko, Polskie Radio/
Małgorzata Gałęziak, Ministerstwo Finansów.
Małgorzata Gałęziak, Ministerstwo Finansów.Foto: Polskie Radio

Złożenie czynnego żalu sprawi, że nie będziemy podlegali karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Zawiadomienie takie musi zawierać opis czynu oraz ujawniać istotne okoliczności jego popełnienia.

Dodatkowym warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest wpłacenie we wskazanym terminie kwoty uszczuplenia podatkowego dokonanego w związku z popełnionym przestępstwem.

Nie ma urzędowo określonego wzoru pisma, zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego. Nie ma także obowiązku składania tego zawiadomienia na piśmie. Zgodnie z prawem sprawca, który chce skorzystać z instytucji czynnego żalu, może zawiadomić o tym odpowiedni organ ustnie do protokołu.

Żeby złożenie czynnego żalu odniosło zamierzony skutek, szczególnie istotne jest, by urząd skarbowy nie wiedział o popełnieniu przewinienia zanim przedsiębiorca o tym poinformuje. Tym samym jeśli zawiadomienie nastąpi np. po rozpoczęciu przez organy skarbowe kontroli, przedsiębiorca nie uniknie kary.

Z instytucji czynnego żalu możemy skorzystać jeśli np. przeoczymy termin rozliczeń rocznych. Należy wówczas jak najszybciej złożyć deklarację i uiścić zaległy podatek plus odsetki. Jednak powody zawarte w zawiadomieniu urzędu skarbowego o złożeniu deklaracji PIT po terminie muszą być bardzo ważne, aby fiskus odstąpił od wymierzenia nam kary za opieszałość przy rozliczeniu rocznym.

Justyna Golonko

 

''

Zobacz więcej na temat: podatki urząd skarbowy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czynności sprawdzające, czyli fiskus sprawdza, ale nie kontroluje

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 08:05
Fiskus może sprawdzić, czy dana deklaracja podatkowa jest formalnie poprawna lub czy została złożona w terminie – służą do tego tzw. czynności sprawdzające. Nie zalicza się ich do kontroli podatkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2013: dla 70 proc. Polaków rozliczanie podatków jest proste. Tylko skąd te błędy?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 09:00
Na rozliczenie PIT za 2013 rok zostały nam dwa dni. Tymczasem 70 procent Polaków zadeklarowało, że rozliczenie podatku jest proste - wynika z badań Centrum imienia Adama Smitha. Jednocześnie eksperci wskazują, że Polacy popełniają wciąż te same błędy w rozliczeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT: spóźnienie może drogo kosztować i odbiera przywileje

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:36
Jutro mija termin rocznego rozliczenia z fiskusem. Osoby, które nie złożą formularza PIT na czas, grożą kary finansowe. Spóźnialscy podatnicy muszą się także liczyć z utratą takich przywilejów, jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2013: ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem. Potem będą dotkliwe kary

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:32
Na rozliczenie PIT 2013 zostało już niewiele czasu. Osoby, które pracowały w 2013 roku, jeszcze tylko w środę mogą przesłać lub złożyć w urzędzie wypełniony formularz PIT. Zrobienie tego po terminie może skutkować nałożeniem przez fiskus kary.
rozwiń zwiń