Gospodarka

Stopy procentowe

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 18:24
Stopy procentowe to cena za jaką bank centralny udziela kredytu bankom komercyjnym, lub po jakiej sprzedaje papiery wartościowe. Ma ona wpływ na decyzje podmiotów gospodarczych i w związku z tym wysokość stóp przekłada się na inflację.
Audio
  • Kto ustala wysokość stóp procentowych i jakie mają one znaczenie dla banków oraz ich klientów - mówi Patrycja Beniak, Instytut Ekonomiczny NBP. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Patrycja Beniak, Instytut Ekonomiczny NBP.
Patrycja Beniak, Instytut Ekonomiczny NBP.Foto: Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio

Poprzez zmiany stóp procentowych bank centralny wpływa na to, jak wiele kredytów udzielają banki komercyjne. Jeśli je podnosi, rośnie także oprocentowanie kredytów na rynku i spada podaż pieniądza.

W zależności od typu operacji pomiędzy bankiem centralnym i bankami komercyjnymi, mamy kilka rodzajów stóp banku centralnego – stopę depozytową, lombardową, redyskontową i  referencyjną.

Stopa lombardowa NBP określa najwyższy poziom oprocentowania  kredytów udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych. Jej wysokość jest bardzo ważna dla każdego „Kowalskiego”  ponieważ  czterokrotność  tego wskaźnika jest maksymalną  wysokością oprocentowania kredytu konsumpcyjnego w Polsce.

Poziom stopy lombardowej, podobnie jak innych podstawowych stóp procentowych, jest ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej, organu NBP.

Justyna Golonko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: stopy procentowe się nie zmienią

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 14:44
Eksperci są zgodni: podczas rozpoczynającego się posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 13:53
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To decyzja zgodna z prognozami ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Belka nie wyklucza obniżenia stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 19:43
Jeszcze niedawno prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Marek Belka zdecydowanie wykluczał możliwość obniżki stóp mówiąc, że w obecnej sytuacji gospodarczej byłby to działanie procykliczne, które określił jako "grzech śmiertelny". Dziś jego stanowisko już nie jest takie jednoznaczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP otwiera drzwi do cięcia stóp

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 19:13
Rada Polityki Pieniężnej otworzyła dziś drzwi do obniżki stóp procentowych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że przez nie przejdzie. Prawdopodobnie wystarczy samo to, że są one uchylone.
rozwiń zwiń