Gospodarka

Budżet partycypacyjny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 10:08
Budżet partycypacyjny to taki budżet, o którym w pewnej części decydują mieszkańcy gminy czy danego terenu. Mieszkańcy ci podejmują takie a nie inne decyzje, co do wykorzystywania pewnej części pieniędzy.
Audio
  • Czym jest budżet partycypacyjny i jakie ma znaczenie dla lokalnych społeczności - mówi Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.Foto: Polskie Radio

Jakie to są pieniądze?

- To zależy, jaką decyzję, co do tych pieniędzy podejmą władze samorządowe gminy. Bywa różnie. 0,5% całego gminnego budżetu, czasami 0,3%. Mogą też być te kwoty oczywiście większe – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Pieniądze do budżetu partycypacyjnego są przekazywane po to, by obywatele lub organizacje mogły składać różnego rodzaju projekty, które ich zdaniem, powinny być realizowane na ich terenie.

- Chodzi o to by obywatele mogli wypowiedzieć się w kwestii tego, co dokładnie jest im potrzebne i co chcą by za te pieniądze im wybudować, kupić lub zmodernizować – mówi Koziołek.

Budżety partycypacyjne są w Polsce coraz popularniejsze, ale nie aż tak jak można by sądzić. W uchwalaniu takich budżetów przodują duże miasta takie jak Poznań, Łódź, mniejsze Sopot czy Karpacz.

Na co najczęściej przeznaczane są pieniądze z budżetów partycypacyjnych?

- To są różne propozycje związane z lokalnymi problemami. Początkowo najczęściej chodziło o place zabaw i ścieżki rowerowe. Ale teraz już coraz częściej buduje się na przykład kryte hale do piłki nożnej czy rozbudowuje się hospicja – mówi rzecznik MAiC.

Na świecie pierwsze budżety partycypacyjne pojawiły się w 2001 roku w Brazylii. Potem przeniesiono tę ideę do Europy, najpierw do Cordoby w Hiszpanii, później do Wielkiej Brytanii.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak