Gospodarka

Deflacja

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:03
Deflacja to zjawisko długotrwałego spadku cen.
Audio
  • Co to jest deflacja i jakie niesie zagrożenia dla gospodarki tłumaczy Jacek Kotłowski z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Jacek Kotłowski, Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego.
Jacek Kotłowski, Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego.Foto: Polskie Radio

Jej skutki mogą być groźne dla gospodarki, bo przedsiębiorstwa - widząc, że ceny spadają - wstrzymują się z decyzjami o inwestycjach i mogą też ograniczać produkcję.

Z drugiej strony konsumenci widząc spadające ceny odwlekają decyzje o swoich zakupach, bo czekają aż produkty i usługi będą jeszcze tańsze. W konsekwencji prowadzi to do spadku PKB.

Przeciwieństwem deflacji jest inflacja i z punktu widzenia gospodarki najlepsza jest nie za wysoka inflacja. W Polsce – dla przykładu - cel inflacyjny wynosi 2 i pół procent, plus/minus 1.

Sylwia Zadrożna

 

 

''

Zobacz więcej na temat: deflacja GOSPODARKA pkb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska gospodarka hamuje: PKB przestaje rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 20:37
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka po pierwszym, doskonałym kwartale, zaczyna hamować. Jak mówi Marek Wołos, ekonomista z DM TMS Brokers, to sprawia, że zmienia się nastawienie RPP do stóp procentowych – na razie ich nie zmieniono, ale Marek Belka nie wyklucza ich obniżki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EBC: trwałość dostosowania stóp inflacji w Polsce budzi obawy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:46
Mimo że średnia 12-miesięczna stopa inflacji HICP w Polsce jest obecnie wyraźnie niższa od wartości referencyjnej, trwałość dostosowania stóp inflacji w Polsce budzi obawy - ocenia Europejski Bank Centralny w opublikowanym w środę Raporcie o Konwergencji 2014.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP prognozuje: umiarkowane przyspieszenie wzrostu PKB w strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:07
W najbliższym okresie można oczekiwać kontynuacji umiarkowanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w strefie euro, co stanowi pozytywny sygnał dla rozwijającego się ożywienia w gospodarkach Europy Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu NBP.
rozwiń zwiń